top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

İstanbul’un Sokak Köpekleri

Kemalettin Kuzucu, İstanbul’un Sokak Köpekleri’nde köpekler üzerinden bir kültür ve şehir tarihi araştırması yapıyor.


Özellikle 19. yüzyıl İstanbul’unun merkez alındığı kitapta; günlük hayattan politikaya, mizahtan edebiyata, felsefeden matbuata, şehircilikten oryantalizme, modernlik tartışmalarından anayasaya akla hayale gelmedik nice ayrıntı, nice birleşme ve nice ayrışma didik didik ediliyor.

Bir milletler, diller, dinler geçidi olan İstanbul, hayvanlar açısından da oldukça zengin bir manzaraya sahiptir. Hayatın canlılığı gibi hiç durmayan değişim süreci, onlara bakışı ve onların bir mesele olarak merkezde kalışlarını da biçimlendirir.


Tarihçiler sadece olayları yazmazlar. Belki de asıl ve büyük tarihçilik, farklı yazma alternatifleri geliştirmektir. Belgeler, görsel malzemeler, ilginç konu başlıkları… Kültür, tarih ve hayvan sevgisi ile dolu olanlar için bir muhteşem şölen. İstanbul’u ve geçmişi bir de bu gözle okuyun…


Kemalettin Kuzucu 1970 yılında Sivas'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1989 yılında kayıt yaptırdığı Atatürk Üniversitesi Kazımkarabekir Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümü'nden 1993 yılında mezun oldu. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde 1996 yılında yüksek lisans, 2000 yılında doktora eğitimini tamamladı. 2007 yılında doçent, 2014 yılında profesör unvanlarını aldı. 2001-2009 arasında Kafkas Üniversitesi'nde, 2009-2013 arasında Trakya Üniversitesi'nde görev yaptı. 2013 yılından beri Marmara Üniversitesi'nde profesör kadrosunda devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

İSTANBUL'UN SOKAK KÖPEKLERİ

Kemalettin Kuzucu

Kapı Yayınları, 2022

585 s.

Comments


bottom of page