top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kappaların ülkesine masalsı bir yolculuk

Ryūnosuke Akutagava, intiharından kısa süre önce kaleme aldığı Kappa adlı kitabında, kendisine musallat olan halüsinasyonları, sanrıları ve bu dünyaya artık ne denli güçlükle tahammül ettiğini de gözler önüne seriyor.


Japonya'da bir akıl hastanesinde yaşayan 23 numaralı hasta, pullu, kaygan derili, çocuk boyutlarında, sivri gagalı ve kaplan benzeri suratlı Kappaların ülkesine yaptığı masalsı yolculuğu ziyaretçileriyle paylaşıyor. Kaza sonucu düştüğü tuhaf ülkede sıkışıp kalan hasta, yaşadığı gerçeküstü deneyimleri, iki dünya arasındaki herhangi bir noktaya bir türlü yerleştiremediği zihninin süzgecinden geçirip anlatıyor.

Japonya'nın en önemli yazarlarından Ryūnosuke Akutagawa'nın edebi sınıflandırmalara meydan okuyan, hayal ve gerçeğin iç içe geçtiği öyküsü Kappa, Japon toplumuna getirdiği akıl dolu eleştirilerle göz kamaştırıcı bir hiciv klasiğine dönüşüyor. Yazar, intiharından kısa süre önce kaleme aldığı bu öyküde kendisine musallat olan halüsinasyonları, sanrıları ve bu dünyaya artık ne denli güçlükle tahammül ettiğini de gözler önüne seriyor.


Ryūnosuke Akutagava, Japonya'nın Taişo Döneminde aktif olan Japon bir yazar. "Japon kısa hikâyeciliğinin babası" olarak kabul edilir ki Japon edebiyatının kayda değer ödüllerinden olan Akutagava Ödülü onun adını taşımaktadır.


KAPPA

Ryunosuke Akutagava

Alfa Yayınları, 2021

Çeviri: Oğuz Baykara

96 s.

bottom of page