top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Türkiye'nin ilk resimli çocuk kitaplarından Kirpi Masalı 50 yaşında!

Ressam ve yazar Can Göknil'in 1974'te yayımlanan kitabı Kirpi Masalı, aynı zamanda sanatçının çocuk edebiyatındaki ilk eseri.Uzak bir ülkede, yağmursuz geçen günler ve susuzluğun sıkıntısını çeken hayvanlar. Çözüm, arkadaş canlısı mor kirpinin dikenlerinde gizli...


''İyiden iyiye tek başına kalan kirpi yuvasına dönmüş. Öyle üzgünmüş ki... 'Çok yalnızım,' diye düşünmekten bütün gece uyuyamamış. Gün ışıyınca yiyecek ve su bulmak üzere dışarı çıkmış.

O yaz çok kurak geçtiği için ördekler yüzemiyor, hüzünle kuruyan göle bakıyorlarmış.''

Can Göknil, 1945'te Ankara'da doğdu. 1968'de ABD'de Knox College Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1969'da City College of New York'ta Resim Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisans yaptı. Sanatçının Londra'da Victoria&Albert Müzesi'nde, San Marino'da Modern Sanat Müzesi'nde, Tokyo'da Cihiro Müzesi'nde, New York'ta Schenectady Müzesi ve Türk Evi'nde, Bulgaristan'da Gabrovo Mizah Müzesi'nde ve ülkemizde çeşitli koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır. 1971'den günümüze dek Boston MIT, New York'ta First National City Bank, Lynn Kottler ve Total Media galerilerinde; ülkemizde Amerikan Kültür Merkezi, Lebriz, Urart, Kile, Artisan, PG Art, Yapı Kredi Kâzım Taşkent ve Milli Reasürans sanat galerilerinde kişisel sergiler düzenledi ve çeşitli karma sergilere katıldı. 1984-1988 yılları arasında suluboya çalışmalarını "4 Kadın Sanatçı" adı altında Amerika ve Kanada'nın çeşitli kentlerinde sergiledi. 1999'da Gabrovo Bienali'nin birincilik ödülü Altın Esop, Can Göknil'e verildi. Sözle Göz Kardeşliği kitabındaki çalışmaları 2003'te Tokyo'da Cihiro Müzesi'nde, 2004'te ise Washington DC'de National Museum of Women in the Arts'ta düzenlenen sergilere davet edildi. 2005'te Victoria & Albert Müzesi koleksiyonuna kabul edildi. Çalışmalarını İstanbul'da sürdüren sanatçının Gölgem Renkli mi? (2007), Deniz Kokusu (2012) ve Göz ve Söz (2016) adlı kitaplarının yanı sıra çocuklar için yazıp resimlediği Gökyüzü Sirki, Gülfidan Çiftlikte, Arkadaşlarım ve Deniz Masalı gibi pek çok eseri var. Göknil'in kitapları İngilizce, Fransızca, Almanca, Hollandaca, Arapça, Macarca, ve İtalyanca gibi farklı dillerde yayımlandı.


KİRPİ MASALI

Can Göknil

Can Çocuk Yayınları

Resimleyen: Can Göknil

Editör: Mehmet Erkurt

Tür: Öykü

4+ yaş

36 s.

Comentários


bottom of page