top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Beyin sağlığı alanında devrim yaratan keşif

Mikrobiyom ve Beyin, araştırmacıların ve klinisyenlerin katkılarıyla, Alzheimer, otizm, multipl skleroz ve duygu durum bozukluğu gibi çok çeşitli beyin sorunlarına ilişkin kapsamlı bir bakış açısı kazandırıyor.


Beyin hastalıkları, günümüzde insanlığı en çok zorlayan sağlık sorunları arasında önemli bir yere sahiptir; önleyici stratejilerin ve tedavilerin geliştirilebilmesi ise ancak altta yatan mekanizmaların detaylı bir şekilde anlaşılması ile mümkün olabilir. Yakın zamana kadar bu anlamda ne yazık ki yeterince yol katedilemedi.

Beyin sağlığı, işlevselliği ve hastalıklarının önlenmesi anlamında devrim yaratan keşif ise bağırsak mikrobiyomunun bu konudaki temel rolünün farkına varılmış olmasıdır. Mikrobiyom ve Beyin, bilim dünyasına ışık tutacak keşifleri kendi alanlarına taşıyan araştırmacıların ve klinisyenlerin katkılarıyla, Alzheimer, otizm, multipl skleroz ve duygu durum bozukluğu gibi çok çeşitli beyin sorunlarında bağırsak mikrobiyomunun ve metabolitlerinin muhtemel temel rolüne ilişkin anlayışımıza kapsamlı bir bakış açısı kazandırıyor. Kitapta, bu ilişkileri tanımlayan mekanizmalar, ilgili laboratuvar sonuçlarının yorumlanmasına ilişkin güncel teknolojik gelişmelerden faydalanılarak değerlendiriliyor. Son olarak, bu büyüleyici keşiften elde edilen sonuçlar yeni terapötik fırsatların önünü açmakta.

Bu kitabı okuduğunuzda;

  • Bağırsak mikropları ve metabolitlerindeki değişiklikler ve Alzheimer hastalığı riski arasında var olan, kanıtlanmış ilişki,

  • Otizm ve bağırsak disbiyozu arasındaki önemli bağlantı,

  • Bağırsak mikrobiyomunun mevcut laboratuvar değerlendirmelerinin uygun şekilde yorumlanması,

  • Nörolojik hastalıkların tedavisinde fekal mikrobiyal naklin potansiyel rolü,

Diyet ve diğer yaşam tarzı seçimlerinin mikrobiyom ve dolayısıyla beyin sağlığı ve işlevselliği üzerindeki etkisi gibi önemli bilgilere sahip olacak ve bağırsak sağlığına bakış açınız değişecek.


Dr. David Perlmutter, Florida’daki Perlmutter Sağlık Merkezi’nin başkanı olan yazar, aynı zamanda da Perlmutter Beyin Vakfı’nın yöneticisi ve kurucu ortağıdır. Aralarında Amerikan Beslenme Koleji tarafından verilen Yılın Yardımseveri Ödülü’nün ve Linus Pauling Ödülü’nün de bulunduğu pek çok ödüle layık görülen Perlmutter, Dr. Oz Show’da Tıbbi Danışma Kurulu üyelerindendir. Sık sık konferanslar vermekte ve Huffington Post’a yazılarıyla katkıda bulunmaktadır. The Better Brain Book, Raise a Smarter Child by Brain kitaplarının yazarıdır.


MİKROBİYOM VE BEYİN

Celsus Kitabevi, 2021

Çeviri: Dr. Zafer Beken

240 s.


Comments


bottom of page