top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Murathan Mungan'dan yeni bir şiir seçkisi: Aile Albümü

Murathan Mungan’ın eski ve yeni kuşaktan 80 şairin 127 şiirini seçerek oluşturduğu kitabı Aile Albümü, Metis Yayınları’ndan çıktı. Seçkide yer alan şiirlerin ortak özelliği kişiyi eksen alması ve bir anlamda vesikalık denebilecek şiirler olması.Kitaptaki kimisi çok bilinen kimisi ise biraz karanlıkta kalmış şiirler kendi dönemsel özellikleri ve temsil kabiliyetleriyle başka bir ışık altında yan yana getirilmiş bir edebi portreler galerisi oluşturuyorlar.


İlhan Berk, Ergün Günçe, Gülten Akın, Deniz Durukan, Orhan Veli, Metin Eloğlu, Tuna Kiremitçi, Enis Batur, Cahit Irgat, Orhan Alkaya, Melih Cevdet Anday, Aile Albümü'nde yer alan şairlerden bazıları.


“Bu seçki sizde kucağınıza aldığınız bir ‘aile albümü’ hissi uyandırsın istedim; kendi hayatınızdan, yaşadığınız kentlerden, oturduğunuz mahallelerden, büyüdüğünüz sokaklardan tanıdık gelecek yüzlerin, hayatların, açık ya da örtülü varlığını sezdiren hikâyelerin içinde yer aldığı, ‘tasvir edilen’ kişileri gözünüzde canlandırabileceğiniz şiirlerden oluşan ‘aile boyu’ bir albüm yapmak istedim. Farklı bir prizmayla geçmişten günümüze, dedelerden, ninelerden torunlara iz düşüren bir soy ağacı, simli bir şiir tarihi… Ömrü yıllara, zamanlara dağılmış şairler ailesinin bir albümü.” (Murathan Mungan)

Comments


bottom of page