top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Çarpık aynayı düzelten bir elkitabı

Mundi'nin nisan ayı kitabı Neden Kendimi Yetersiz Hissediyorum?'da psikoterapist Michaela Muthig, "imposter sendromu" ya da "sahtekâr sendromu"nu

derinlemesine ele alıyor.


Kendinizi diğerleriyle kıyaslayınca hep yetersiz mi buluyorsunuz? Bulunduğunuz yeri, kazandığınız başarıları aslında hak etmiyormuşsunuz gibi mi hissediyorsunuz? Hatta bugüne dek herkesi kandırmış olsanız bile, bir gün birilerinin maskenizi alaşağı edeceğinden, foyanızın ortaya çıkacağından mı korkuyorsunuz?

Peki imposter sendromunu duymuş muydunuz? Psikoloji dünyasındaki adıyla "imposter sendromu" ya da "sahtekâr sendromu"ndan mustarip insanlar, başarılarını hep şans ya da tesadüflerle açıklar, hatta takdir gördüklerinde başkalarını kandırıyormuş gibi hissederler. Dolayısıyla kendi yetenek ve çabalarını görüp kabul etmek yerine, sürekli ifşa olma korkusuyla yaşarlar. Bu "felaket"i önlemenin tek yolunun ise daha çok çaba sarf etmek olduğunu düşünerek kendilerini tüketircesine uğraşırlar. Psikoterapist Michaela Muthig, Neden Kendimi Yetersiz Hissediyorum? kitabında bu yaygın durumun derinliklerine iniyor; özgüven düşüklüğünün spesifik bir türü olan imposter sendromunun hangi nedenlerden kaynaklanabileceğini ve kendisini ne kadar farklı biçimlerde gösterebileceğini anlatmanın yanı sıra, bize kendimizi de anlamamızı sağlayan sorular yöneltiyor. Hangi karakter özelliklerine sahip bireyler imposter fenomenine meyillidir? Hangi çocukluk yaşantıları özgüven düşüklüğüne sebep olur? Korkularımız kendini nasıl gösterir? Daha önemlisi, bunları anladıktan sonra hayatımızı kolaylaştırmak için neler yapabiliriz? Muthig, kitabında hem bu soruları cevaplamamıza yardımcı oluyor hem de bize yanıtlarımız doğrultusunda hareket edeceğimiz alıştırmalar ve ödevler sunuyor. Neden Kendimi Yetersiz Hissediyorum? içimizdeki her şeyi olduğundan daha kötü gösteren çarpık aynayı düzelterek özgüvenimizi geri kazanmamız için elimizden tutan, gerçek bir elkitabı.

Michaela Muthig 1977'de doğdu. Davranışçı terapi ekolünü takip eden Muthig, psikomatik rahatsızlıklar alanında uzmanlaştı ve Tübingen Üniversite Hastanesi'nde on yıl kıdemli psikoterapist olarak görev yaptı. 2019'dan beri online danışmanlık ve eğitim hizmetleri de veren Muthig, özellikle kişinin kendisine zarar vermesine sebep olan davranış modelleri üzerine çalışıyor. Muthig'in Der Kleine Saboteur in Uns (İçimizdeki Küçük Sabotajcı) isimli bir kitabı daha bulunuyor.


NEDEN KENDİMİ YETERSİZ HİSSEDİYORUM? Michaela Muthig

Mundi Kitap, 2023 Çevirİ: Çağlar Tanyeri Tür: Psikoloji 208 s.

Comentários


bottom of page