top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Normal dediğimiz şey nedir? Ya da normalleştirmek?

Modern psikoterapi deyince tüm dünyada akla gelen ilk isimlerden biri olan Gabor Maté, oğlu Daniel Maté ile yazdığı Normal Efsanesi adlı kitapta; karşılanmayan gelişimsel ihtiyaçların, stresin ve travmanın fizyolojik etkilerinin izini sürüyor.


Sağlık söz konusu olduğunda “normal” dediğimiz şey nedir? Ya da normalleştirmek? Önceden anormal olan bir şey radarımıza yakalanmasın diye türettiğimiz bir şey midir normalleştirmek? Bu durumda normal, “burada görülecek bir şey yok, tüm sistemler sağlıklı bir şekilde çalışıyor, daha fazla araştırmaya gerek yok” anlamına geliyor.

Oysa modern psikoterapi deyince tüm dünyada akla gelen ilk isimlerden biri olan Dr. Gabor Maté için durum hiç de böyle değil. Maté hâkim “normal” algısının yanlış olduğunu, bu algının travma ve stresi, modern hayatın bedenlerimiz üzerindeki etkisini tamamen göz ardı ettiğini söylüyor. Tüm uzmanlığına ve teknolojik gelişmelere rağmen Batı tıbbı insanı bütünlüklü bir şekilde ele almada sık sık başarısızlığa uğruyor; bugünün kültürünün, bedeni nasıl strese soktuğunu görmezden geliyor, duygusal dengeyi hakir görüp bütün sorumluluğu bağışıklık sistemine yüklüyor.


Gabor Maté, oğlu Daniel Maté ile yazdığı bu kitapta; karşılanmayan gelişimsel ihtiyaçların, stresin ve travmanın fizyolojik etkilerinin izini sürüyor, bizi hasta eden şeylerle ilgili efsaneleri çürütüyor, bireylerin marazları ile toplumun gittikçe azalan refahı arasındaki noktaları birleştiriyor, böylece ortaya sağlık ve iyileşme üzerine şefkatli bir rehber çıkıyor.

Gabor Maté

Bir hekim ve Vücut Hayır Dediğinde, Dağınık Zihinler ve In the Realm of Hungry Ghosts [Aç Hayaletler Diyarında] adlı çok satan kitapların yazarı, Çocuklarınıza Tutunun kitabının ise ortak yazarıdır. Stres, zihin-beden sağlığı, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, ebeveynlik ve bağımlılık konularında popüler bir otorite olan Maté, Kuzey Amerika kıtasının genelinde ve dünya çapında yoğun bir şekilde seyahat ederek sağlık personellerinin, öğretmenlerin ve diğer seyircilerin katıldığı seminerlerde konuşmalar yapmaktadır. Aynı zamanda kitapları yaklaşık otuz dilde yayımlanmaktadır.


Daniel Maté

Brooklyn’de yaşayan, ödüllü bir bestekârdır. Müzikalleri arasında The Trouble With Doug ile The Longing and the Short of It yer alıyor. Hansel & Gretl & Heidi & Günter, Middle School Mysteries ile Russell Banks’in romanının uyarlaması olan The Sweet Hereafter eserleri ise geliştirilme aşamasında. YouTube’da Lyrics To Go isimli bir programı da olan Daniel Maté, aynı zamanda Walk With Daniel adıyla, “zihinsel kayropraktlık” hizmeti de veriyor.


NORMAL EFSANESİ

Gabor Maté, Daniel Maté

Hep Kitap, 2023

Çeviri: Engin Süren

552 s.

bottom of page