top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yüceler ile Saçmalıkların Uzayda Dansı

Rus kozmonotlarına adanmış bir kara komedi romanı Omon Ra, Varol Tümer'in çevirisiyle Türkçede.

“Uyandığım zaman Dünya görüş alanımın dışında kalmıştı. Lomboz deliklerinden sadece optik camın bulandırdığı ulaşılmaz yıldızlar görünüyordu. Buz gibi soğuk boşlukta küçücük noktalar hâlinde parlayan, belki de çoktan yok olmuş ama ışıkları hâlâ her yöne ilerleyen ve birbirlerinden milyarlarca kilometre uzak olan yıldızların arasında desteksiz duran muazzam büyüklükte bir ateş topu canlandı zihnimde. Haklarında herhangi bir rastlantı ümidi bırakmayacak şekilde önceden var olan mekanik kanunlara tabi korkunç ve anlaşılmaz varlıklarından başka hiçbir şey bilmediğimiz yıldızlar arasında devasa bir ateş küresi… Düşününce, biz insanlar birbirimizle buluşuyor, gülüşüyor, omuz omuza veriyor ve vedalaşıyoruz sanki ancak bizim de bazen bilincimizin korkuyla baktığı, yükseklik ve alçaklığın, dünün ve yarının bulunmadığı, birbirimize kavuşma ümidimizin kalmadığı ya da irademizi kullanarak kaderimizi değiştirme imkânımızın olmadığı özel bir boyutta hareketsiz asılı olduğumuzu anlıyorum. Diğerlerinin başına gelenleri bize ulaşan aldatıcı parıltıya göre yorumluyoruz ve yaşamımız boyunca kaynağı çoktan yok olmuş olsa da, bize göre var olan bir ışıltıya doğru yol alıyoruz. Ben de yaşam boyu işçi, köylü, asker ve yaratıcı aydın sınıfın üzerinde yükselen bir yolda ilerlediğimi düşünüyordum. Şimdi ise ışıltılı bir karanlığın içinde, görünmeyen kader ipleriyle bir yörüngeye asılı duran gök cismi olmuştum; bu aynı, bir demir yolunda dur durak bilmeden dönen trenin hapishane vagonunda oturmak gibi bir şeydi.”


Rus kozmonotlarına adanmış bir kara komedi romanı Omon Ra. Gündelik hayata yönelik alaycılığı ve mizahı Rusya’nın uzay macerasına yöneltiyor. Gogol, Bulgakov, Kafka ve Camus’nün izinde bir anormallik ve saçmalık soruşturması. Omon Ra, yüceler ve saçmaların göklerde buluşmasını anlatıyor. Rusların uzay macerasına istekliliği, teknoloji tutkusu ve bütün bunlara taş koyan Rus protokolleri etrafında uzaya tek yönlü bir bilet.


Victor Olegovich Pelevin, Rus kurgu yazarı, Omon Ra, Chapayev ve Void ve P Kuşağı romanlarının yazarıdır. Kitapları, bilim kurgu türünün konvansiyonlarını taşırken, pop kültürünün unsurlarını ve ezoterik felsefeleri kaynaştıran çok katmanlı postmodernist metinlerdir.OMON RA

Viktor Pelevin

MonoKL, 2021

Çeviri: Varol Tümer

128 s.

-gamma.jpg
bottom of page