top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Pişmanlıklar sertçe dokunmuş kızgın bir kum örtüsü

İlk kitabı Kilim’den sonra bu kez Örtü’yle selamlıyor okuru Uğur Demircan. Öykülerinde sır örtüleri her yanı sarıyor, aralıksız yağan kar kanın, kayıpların üstünü örtüyor ve pişmanlıklar sertçe dokunmuş kızgın bir kum örtüsü kadar can yakıyor.

Günah kuyularına atılan kapkara taşların gizledikleriyle, serin suların son verdiği özlemlerle çiziyor kahramanlarını. Kavuran, donduran, boğucu ve ağır kumaşların altında, gerçeklikten kaçmadan oynatıyor kalemini.


“Koyu yeşil ve bulanık bir karanlık içindeydi artık Efe. Hızla kaçan hava baloncukları arasından yukarı baktı, hareketli bir cam bölme vardı sanki birkaç metre üstünde. Daha aydınlıktı orası. Dalgaları tersten görüyordu, aydınlığın hızla karardığını da. Batıyor, yukarı çıkamıyordu. İlk kez yakalandığı fırtına yüzünden paniklemiş, battıktan sonra korkuyla çırpınmış ama fayda etmemişti. Koyu yeşil ve daha da bulanık bir karanlık içinde yavaşça salınıyordu şimdi.”


Uğur Demircan 1976 yılında Konya-Seydişehir' de doğdu. Kamu Yönetimi mezunu olup, İzmir'de yaşamaktadır. Evli ve bir kız babasıdır.


Gençlik yıllarından beri yazdığı şiirlerinden hikâye evrenine geçen Demircan’ın yazdığı deneme ve öyküler Varlık, Türk Dili, Hece Öykü, Edebiyat Atölyesi Dergisi, Öykü Gazetesi, Yedi İklim, Kurşunkalem gibi matbu dergilerde ve fanzinlerde basılmış, oggito, trendekiyabancı, bakırdan, kirpiedebiyat gibi dijital ortamlarda yayınlanmış, Youtube’da seslendirilmiştir.


ÖRTÜ

Uğur Demircan

İthaki Yayınları, 2023

Tür: Öykü

72 s.

-gamma.jpg
bottom of page