top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kişilerin travmalar karşısında oluşturduğu savunma mekanizmaları ve bunların geliştirilmesi

Donald Kalsched, insan gelişimine ve kesintiye uğramasına psiko-ruhsal bir yaklaşım sunan Travma ve Ruh adlı kitabında, bu alanda çalışan profesyoneller için önemli bir kaynak ve konuyla ilgilenen herkes için de ilgi çekici bir okuma sunuyor.


Yıllardır travma alanında uzmanlaşan Kalsched, kitabında çarpıcı klinik örnekler üzerinden kişilerin travmalar karşısında oluşturduğu savunma mekanizmalarını ve bunların geliştirilmesinin psikolojik sebeplerini ele alıyor.

Donald Kalsched’in, Ayrıntı Yayınları’nın Lacivert Kitaplar Dizisi kapsamında yayımlanan kitabı Travma ve Ruh’u İngilizceden dilimize Ali Oğuz Bozkurt çevirdi. Travma ve Ruh’ta Donald Kalsched, psikanalitik yakınlıkta ortaya çıkan mistik ve ruhsal anları incelemeye alıyor. Klinik örnekler, terapi diyalogları ve rüyalar üzerinden terapinin ne kadar derinleşebileceğini ortaya koyuyor.


Travmadan sağ çıkanların, hem kendileri hem de analiz eden kişi için sıradan düzenin dışında, aydınlık ve karanlığın buluştuğu “başka bir dünya”nın kapılarını araladığını gösteriyor. Kalsched bu mito-şiirsel dünyanın, Freud’un öne sürdüğü gibi yaşamın acı gerçekleriyle mücadelemizin ürünü olan bir savunma mekanizması değil, aksine insan deneyiminin süregelen gerçekliği olduğunu savunuyor: İyileşme sürecinin bizzat merkezinde yer alan ve başka zamanlarda da tuhaf bir şekilde ona direnen bir gizem.


Psikanalitik çalışmanın gizemini yeniden ortaya çıkarma çabasının ürünü olan Travma ve Ruh, sıradan hastaların ve sıradan psikoterapistlerin birlikte çalışarak insan ruhunun gerçekliğine, psişenin* derinliklerine bakışlarını ve deneyim aracılığıyla değişme hikâyelerini anlatıyor. Travma ve Ruh, “psişik” yönelimi olanlar da dahil, psikoterapistler, psikanalistler ve analitik psikologlar ve dışavurumcu sanat terapistleri için özellikle merak uyandırıcı.


*Psişe: Jung ekolüne göre insan zihninin, bilincinin ve bilinç dışının tamamı.


Donald Kalsched Alburquerque, New Mexico’da özel muayenehanesi olan Jungçu bir analisttir; aynı zamanda Inter- Regional Society of Jungian Analysts’te de eğitmen analist olarak görev yapmaktadır. Analitik psikoloji alanında pek çok makalesi bulunan Kalsched, erken dönem travmaları ve tedavisi konusu üzerinde dersler vermektedir. Kitapları arasında The Inner World of Trauma (1996) da bulunmaktadır.


TRAVMA VE RUH

Donald Kalsched

Ayrıntı Yayınları, 2023

Çeviri: Ali Oğuz Bozkurt

512 s.

Comments


bottom of page