top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Başka Türlü Bir Aşk ve Sonsuzluk Masalı

Veli Kahraman, Turta Kurta adlı kitabında, dili, kurgusu, zekâsı ve çizimleri ile Anadolu masalcılığının bayrağını daha ilerilere taşıyor.

Onun ki nesli bir vardı bir yoktu ve bir benzerinin daha doğmasından hep korkulurdu. Bir gün bir vakit bir kelebeğin kanat esintisiyle bir ağaçtan bir ceviz yuvarlandı güzel kurtçuk Evyo’ya doğru. Kurtçuklar âleminin yasak meyvesiydi bu. Cevize kanan Evyo’nun karnında bir süre sonra bir hilkat garibesi belirdi ve işte böyle başladı hikâyesi Evyo oğlu Kocakafa’nın.


Elleri katır tırnağı, ayakları keçi toynağı, göğsünde top gibi bir çift göğüs, arkasından sarkan öküzün kuyruğu. Bazen işte böyle garipti Kocakafa. Her şeye dönüşebiliyordu. Aslında bu olan hiçliğin en âlâsı, kendini bulmaya adanan yolların en uzun mesafelisi miydi? Kim bilir? Büyüdükçe boşluğu derinleşiyordu kahramanımızın. Kendini aramak, ona düşman olmuşlardan kaçmak ve de bir umut, aşkı Dilbaz’a kavuşmak için bir gün macera dolu bir yolculuğa çıkmak zorunda kaldı. Bambaşka âlemlerin, yoldaşlıkların, sahnelerin, dönemeçlerin içinden geçecekti Kocakafa.


Veli Kahraman, sanat yönetmeni, yapım tasarımcısı, sahne ve kostüm tasarımcısı ve yönetmen. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Dekoru ve Kostümü Bölümü'nden mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisansını tamamladı ve bir süreliğine araştırma görevlisi olarak görev aldı.


TURTA KURTA

Veli Kahraman

Nebula Kitap, 2023

184 s.


Comments


bottom of page