top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Hepimiz kaçağız galiba. Kendimizden, çevremizden, savaşımı zor olandan."

Hidayet Karakuş’un 1981 yılında Mehmet Ali Yalçın Roman Ödülü’nü kazanarak basılan ve farklı yayınevlerinde beş baskı yapan Yağmurlar Nereye Yağar adlı kitabı, yeniden okurla buluşuyor.

“Hepimiz kaçağız galiba. Kendimizden, çevremizden, savaşımı zor olandan. Yüce, zorlu düşünceler taşırız birbirimize. Tumturaklı, göz kamaştırıcı ama kof, sonu gelmeyen, sevinçsiz, eylemsiz…”


Karakuş bu eserinde köy-kent ikilemini yaşayan aydınların dramını tanıklıklarından damıta damıta aktarıyor. İnsanların küçük, yoksul ama umut dolu dünyalarını anlatırken, kapitalizmin acımasızlığını da gözler önüne sermekten geri durmuyor. Yazılmasının üzerinden yıllar geçse de güncelliğini koruyan eser, bugün aydınların kırsalla, taşrayla ilişkileri üzerine yapılan tartışmalara da katkı sunuyor.


Şair ve yazar Hidayet Karakuş 6 Eylül 1946, Kurusarı köyü / Yalvaç / Isparta doğumlu. İlköğrenimini doğduğu Kurusarı köyünde tamamladı (1957). Isparta Gönen İlköğretmen Okulu (1964), Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü (1966) mezunu. Adana (1966-73), Manisa (1973-78) ve İzmir’deki (1978-90) çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Şairliğinin yanı sıra romanları ve radyo oyunlarıyla tanınmıştır.


Şiir, deneme ve eleştirilerini Çağrı, Şölen (1965-66), Ilgaz, Yelken (1966-69), Forum, Varlık (1968-70), Dönemeç, Gösteri, Yarın, Sanat Olayı, Türk Dili, Karşı Edebiyat, Yazko Edebiyat, Çağdaş Eleştiri, Edebiyat Cephesi, Sesimiz, Yeni Düşün (1976-87), Hürriyet Gösteri, Somut, Adam Sanat, Düşlem, Ünlem, Kum, Pencere dergilerinde yayımladı. Cumhuriyet Gazetesi’nde hikâye ve röportajları (1970-71) ile kitap tanıtım yazıları (1968-88) çıktı. Yağmurlar Nereye Yağar adlı romanıyla 1981 Mehmet Ali Yalçın Ödülü üçüncülüğünü, Hangi Leylasın Sen adlı şiir kitabıyla 1982 Nevzat Üstün Şiir Başarı Ödülünü, Uykusu Derin Şehir kitabıyla 1991 Ferit Oğuz Bayır Roman Ödülünü, Sesini Bana Bırak ile de 1993 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülünü aldı. 1997’de TÖMER tarafından en başarılı on çocuk kitabı yazarından biri seçilerek Altın Kalem ödülü aldı. Aynı yıl Almanya’nın Sesi Radyosunun Türkçe Edebiyat Yarışmasında Şeyh-i Sanan’ın Aşkı oyunuyla Radyo Oyunu dalında birincilik aldı. Bilgisayara Giren Tırtıl adlı çocuk romanı Uitgeverij De Inktvis Yayınevince Hollanda’da Mor Gezegen adıyla yayımlandı. 2003 İzmir 2. Türkçe Günleri’nde Türkçeye Emek Ödüllerinde Özel Ödül, Karşıyaka Belediyesince 2004 Homeros Emek Ödülü verildi.


YAĞMURLAR NEREYE YAĞAR

Hidayet Karakuş

Tür: Roman

Editör: Gönül Ekici

236 s.

Comments


bottom of page