• YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Litera

Yazar adayı için el kitapları

Yaratıcı yazarlığın sırrı elbette ki okumada. Ve edebiyat en çok yazmaya göz dikenlerin önüne açılan sonsuz bir okuma evreni sunuyor. Peki sadece roman, öykü ve şiir okumak yeterli mi? Yazar adayının deneme, eleştiri ve kuramla arası nasıl olmalı? Litera Edebiyat yaratıcı yazar adaylarının baş ucundan eksik etmemesi gereken, edebiyatla ilişkinizi değiştirip geliştirecek sekiz önemli kitabı sizin için derledi.Edebiyat Dersleri - Nabokov


Nabokov’un verdiği dersler edebiyat dünyası için bir hazine ve elbette ki başlı başına bir efsane. Büyük yazar bu derslerde, eleştirel metnin ötesine geçip hem okurlara hem öğrencilere hem de tüm yazarlara bir edebiyat metninin nasıl okunması gerektiğini öğretiyor. En önemlisi de bir edebi metinden nasıl zevk alınacağı hakkında ipuçları veriyor.
Sözcüklerdir Bütün Derdim - Ursula K.Le Guin


Yaşarken bir edebiyat efsanesine dönüşen Ursula K. Le Guin’in bize bıraktığı önemli hazinelerden biri de edebiyat üzerine kaleme aldığı denemeler. “Sözcüklerdir Bütün Derdim” adlı deneme kitabı ise yazarın ölümünden önce yayımlanmış son yazılarından oluşuyor. Okuma alışkanlıklarından yayın dünyasına, elektronik kitaplardan şiire, edebiyata dair önyargılardan janrlara edebiyatın hem zamansız hem de tam bugüne dair meselelerini o muhteşem diliyle masaya yatırıyor yazar. Üstelik “Virginia Woolf’dan Bilimkurgu Yazmayı Öğrenmek” adlı o muhteşem denemesi de bu kitapta yer alıyor.


Kurmacanın Retoriği - Wayne C.Boot


İşte yaratıcı yazarın el kitabı! Daha doğrusu başucu ansiklopedisi! Neredeyse yazıldığı anda klasikleşen bu çalışmasında Wayne C. Boot bir edebiyat eserinin gücünün nereden geldiğini ve etkisini nelere borçlu olduğunu ele alırken, yazarlar için de bir kılavuz yaratmış oluyor. Kurmacanın karmaşık ve oyuncu doğasına dair öğrenmek isteyeceğiniz pek çok şeyi bu çalışmada bulmanız mümkün.


Anlatının Gücü - Robert Fulford


Hikayenizde bir dedikodu havası mı esiyor?! Yazarken kendi küçük ve bencil oyunlarınızı oynadığınızı ama evrensel bir algıya da dokunmaya çalıştığınızı mı düşünüyorsunuz?! O zaman doğru yoldasınız. Robert Fulford “Anlatının Gücü”nde d