top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yazmayı konuştuğumuzda ne konuşuruz?

Bir yazar dilini nasıl oluşturur? Kalemi her eline aldığında kendini en samimi şekilde nasıl ifade eder? Yazmak Üzerine, modern öykü denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Raymond Carver'dan yazarlık dersleri niteliğinde bir seçki.


Yazmak Üzerine, adı modern öyküyle eşanlamlı hale gelen Raymond Carver'ın yazın hayatını denemelerinin izinden sürüyor. Carver, kendisine sade bir dille gerçekçi öyküler yazmayı öğreten öğretmenini hatırlıyor, öykülerin aklında şekillendiği ilk anlardan söz ediyor, kendi yapıtları ve farklı yazarların kitapları hakkındaki görüşlerini her zamanki açıksözlülüğüyle dile getiriyor.


Tıpkı yaşarken olduğu gibi, yazarken de özensiz olmaktan vazgeçin.

Raymond Carver, 1938'de Oregon'da doğdu. Lise öğrenimini yarıda bırakıp Chicago ve Humbold devlet üniversitelerinde, dünyaca ünlü Iowa Yazarlık Atölyesi'nde öğrenimini tamamladı. Öykülerini yayımlamaya üniversitenin dergisinde başladı. İlk öyküsü 1960'ta yayımlandı. 1976'da yayımlanan öykü derlemesi Lütfen Sessiz Olur Musun, Lütfen? 1977 National Book Award'da ilk beşe girdi. Çok erken yaşta evlenen Carver, ailesini geçindirmek için bir yandan yazarlık uğraşını sürdürürken öte yandan hademelik, servis elemanlığı, benzincilik gibi farklı iş kollarında çalıştı. Sonraları ABD'nin çeşitli üniversitelerinde yaratıcı yazarlık dersleri verdi ve Syracuse Üniversi­tesi'nde İngiliz edebiyatı profesörü oldu. 1988'de Amerikan Güzel Sanatlar ve Edebiyat Aka­demisi'ne üye seçildi ve aynı yıl akciğer kanserinden öldü.


YAZMAK ÜZERİNE

Raymond Carver

Can Yayınları, 2022

Çeviri: Ayça Sabuncuoğlu

Dizi: Can Modern

Tür: Deneme

192 s.

コメント


bottom of page