top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Göğsündeki kuş dövmelerini teker teker gökyüzüne saldı…”

“Hikâye bilgi demektir, bilgi ise güç. Ve hikâyeler incilerden, elmas kolyelerden, broşlardan ya da yakut yüzüklerden daha değerliydi.” diyen Yeni Zelandalı yazar Becky Manawatu; Yılan Balığı Avı adlı romanında, insanlığın kadim sorunları şiddet, acımasızlık ve hoşgörüsüzlüğü en yalın ama en sert hâliyle işliyor. Yazar; ince ince dokuduğu kurgusuyla okura, hikâyelerin gücünü hissettiriyor.

Küçük Ari, onlardan biri olana kadar yetim kelimesinin ne anlama geldiğini tam olarak kavrayamıyor. Ta ki çok sevdiği abisi Taukiri onu, Kat teyze ve Stu enişteye bırakana kadar… Ailesini kaybeden Ari; ezilen, şiddet gören teyzesi ve acımasız Stu eniştesinin yanında yaşamı anlamaya ve hayatta kalmaya çalışıyor; acıyla baş etmenin yolunu vücuduna yara bantları yapıştırmakta buluyor. İşte bu mücadelesinde onu ayakta tutan, arkadaşı Beth, köpeği Lupo ve Taukiri’nin onu almak için geri dönebileceği umudu.


Ari’nin hikâyesi burada başlamıyor, onun hikâyesinin kaynağı Maori köklerinden besleniyor. Taukiri ve Ari’yle beraber geçmişe uzanıp Jade, Toko, Kat teyze ve Sav’ın hikâyesini de okuyoruz. Hayatın seçimlerimizden oluştuğunu, hayatımıza giren insanlarla akışının değişebileceğini; aşk, bağlılık, güven gibi kavramların deneyimlerimizle farklı tanımlanabileceğini anlıyoruz. Ve insanın bazen ne kadar kötü ne kadar acımasız olabileceği gerçeğiyle irkiliyoruz.


Becky Manawatu, Yeni Zelandalı bir yazardır. 2020'de ilk romanı Auē ile iki Ockham Yeni Zelanda Kitap Ödülü ve 2020 Ngaio Marsh Ödülleri'nde En İyi Suç Romanı kazandı.


YILAN BALIĞI AVI

Becky Manawatu

Ayrıkotu Yayınları, 2023

Çeviri: Bircan Zorlu

352 s.

Comments


bottom of page