top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kokunun peşinde, Cumhuriyet’le yaşıt bir hikâye…

Meltem Çıplak Nayır, Balkan Savaşı zamanında Bosna’dan göçen bir ailenin Ankara’da, Cumhuriyet’in ilk yerli kolonya üreticisine dönüşmesi, Eyüp Sabri Tuncer ve dört kuşağının yüz yıllık hikâyesini kaleme aldı.Bosna’dan İnegöl’e, İnegöl’den Ankara’ya, Ankara’dan İstanbul’a uzanan bir aile hikâyesi…Balkan Savaşları’ndan günümüze, yüz yıllık, dört kuşaklık bir serüven… Cumhuriyet’in kalbinde serpilen, genç Cumhuriyet’le birlikte adım adım büyüyen bir dünya markası…


Elinizdeki kitap, Türkiye’de yerli kolonya üretimini başlatan ilk şirket olan Eyüp Sabri Tuncer’in, bir ülkenin medarı iftiharı olmuş bir markanın ticari yolculuğunun öyküsü.

Yazar Meltem Çıplak Nayır’ın aile ve şirket arşivinden, bu serüveni inşa edenler ile yaptığı sözlü tarih görüşmelerinden ve araştırmalarından elde ettiklerini damıtarak yazdığı ve Mundi tarafından basımı gerçekleştirilen Yüz Yıllık Bir Koku Hikayesi: Eyüp Sabri Tuncer ve Dört Kuşağı, sizi aile bağları ve prensiplerle geleceğe ulaşan asırlık bir çınarın büyüme hikayesine tanıklık etmeye çağırıyor.


MELTEM ÇIPLAK NAYIR, İbrahim Ethem Çıplak ve Zuhal Çıplak çiftinin iki çocuğundan biri olarak, 1974’te Bafra’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1997 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun oldu. Kendi kliniğinde yirmi beş yıl boyunca meslek hayatını sürdürdü. 1999’dan beri Uğur Nayır ile evli. Tiyatro oyunları yazıyor ve seslendirme oyunculuğu yapıyor.


YÜZ YILLIK BİR KOKU HİKÂYESİ: EYÜP SABRİ TUNCER VE DÖRT KUŞAĞI

Meltem Çıplak Nayır

Mundi Kitap, 2023

144 s.

bottom of page