top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

2024 NDS Edebiyat Ödülü’nün sahibi belli oldu

2024 NDS Edebiyat Ödülü’nü Sakar adlı romanıyla Fransız yazar Alexandre Seurat kazandıNotre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından itibaren düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nü bu yıl, Fransız yazar Alexandre Seurat, Sakar adlı romanıyla kazandı.


Nesrin Demiryontan tarafından Türkçeye çevrilen roman Metis Yayıları tarafından 2023’de yayınlandı.


Bu yıl on altıncısı düzenlenen NDS Edebiyat Ödül Töreni Fransız Sarayı’nda, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Isabelle Dumont’nun yüksek himayelerinde ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Olivier Gauvin’ın katılımıyla gerçekleşecek.


Jüri Başkanı Liz Behmoaras bu sene ödül alan eseri şöyle tanıtıyor: Seurat, ilk eseri olan bu kitapta, evrensel ve güncel bir konu olan “çocuğa şiddet” teması üzerine, süsten yoksun, yalın bir üslupla yazılı ama yüreğe bir yumruk gibi inen bir hikaye aktarmayı başarıyor.Soluk soluğa okunan metnin ilk satırından sonuncusuna, her toplumun hala mücadele etmekle birlikte bazen karşısında çaresiz kaldığı bu trajediden bir örneği gözler önüne seriyor.

“Şiddete maruz kalan çocuklar, acılarıyla sadece aileleri içinde değil, kendi içlerinde de yapyalnızdırlar.” der Françoise Dolto.


ALEXANDRE SEURAT

1979 yılında Paris’te doğdu. Ecole Normale Supérieure ve Sorbonne Üniversitesi’nde edebiyat öğrenimi gördü. 2015 yılında ilk romanı Sakar’ı yayımladı, ardından üç roman daha yazdı: L’administrateur provisoire (2016; Kayyum), Un funambule (2018; İp Cambazı) ve Petit frère (2019; Küçük Kardeş). Romanların dördü de aile ilişkilerinin muğlaklığı ve söylenmeden kalan sözlerin ağırlığı üzerine kuruludur. Seurat halen Angers Üniversitesi’nde modern edebiyat dersleri veriyor.


SAKAR

Fransa’da yaşanan gerçek bir olaydan yola çıkılarak kaleme alınan roman, aile kurumuna sorgusuz sualsiz kutsallık atfedilmesinin yıkıcı sonuçlarını yalın ve sarsıcı bir anlatımla gözler önüne seriyor. “Kayıp ilanını gördüğüm zaman artık çok geç olduğunu anladım. (...) Fotoğrafta iri ilmekli, beyaz bir hırka giymişti, boynundaki fular bluzunun üzerine sarkıyordu, uygunsuz bir kıyafet, sekiz yaşında bir çocuk kıyafeti değil, bir erişkinin kıyafeti; ama hepsinden öte, o tuhaf duruşu; kollarını kendine farklı bir hava vermeye çalışır gibi garip bir biçimde kavuşturmuştu. Fotoğraf bana, her tarafı acıdığı halde iyiymiş gibi görünmeye çalışan o dokunaklı halini hatırlatıyordu, acısı sakar hareketlerinden, gergin kollarından ve bacaklarından belli olduğu halde; içinde bir şeylerin paramparça olduğu hemen fark ediliyordu.”


PRIX LITTÉRAIRE NOTRE-DAME DE SION EDEBİYAT ÖDÜLÜ

NDS Edebiyat Ödülü, dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine; bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçeye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilmektedir. NDS Edebiyat Ödülü Jürisi NDS mezunu yazar, gazeteci, öğretim üyesi olan dokuz kişiden oluşmaktadır.


2024 NDS EDEBİYAT ÖDÜLÜ JÜRİSİ

Jüri Başkanı: Liz Behmoaras

Emel Kefeli

Özlem Yüzak

Yazgülü Aldoğan

Arzu Öztürkmen

Tara Civelekoğlu

Tomris Alpay

Zeynep Sabuncu

Zeynep Seza Yılmaz


NDS EDEBİYAT ÖDÜLÜ KAZANANLARI

2023 Zeynep Kaçar Yalnız • Mansiyon Hande Ortaç Daha İyi misin?

2022 Tanguy Viel Ceza Kanunu, 353. Madde • Çevirmen Mehmet Emin Özcan

2021 İnan Çetin Vadi • Mansiyon Kaan Kara Pele’nin Öldüğü Yaz

2020 Maryam Madjidi Marx ve Oyuncak Bebek • Çevirmen Barış Tut

2019 Ömer F. Oyal Zaman Lekeleri

2018 Jean-Paul Didierlaurent 6.27 Treni • Çevirmen Aysel Bora

2017 Bahar Aslan Moskova Defteri • Mansiyon Melisa Kesmez Bazen Bahar

2016 Maylis de Kerangal Yaşayanı Onarmak • Çevirmen Duygu Dalgakıran

2015 Şebnem İşigüzel Venüs • Mansiyon Tuğba Doğan Musa’nın Uykusu

2014 Atiq Rahimi Kahrolsun Dostoyevski • Çevirmen Ebru Erbaş

2013 Murat Gülsoy Baba Oğul ve Kutsal Roman

2012 Mathias Énard Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara • Çevirmen Aysel Bora

2011 Yalçın Tosun Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler • Mansiyon Gaye Boralıoğlu Aksak Ritim

2010 Sylvie Germain Magnus • Çevirmen Yıldız Ademoğlu Atlan

2009 Gürsel Korat Kalenderiye • Mansiyon Ayşegül Çelik Şehper Dehlizdeki Kuş

Comments


bottom of page