top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Arter'den çevrimiçi çocuk atölyeleri

Arter'in Cumartesi günleri saat 11:00'de düzenlenen ve farklı yaş gruplarından çocukları çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve kendi eserlerini üretmeye teşvik eden çevrimiçi çocuk atölyeleri şubat ayında da devam ediyor. Atölyelere katılım ücretsiz.

Güncel sergi programından yola çıkılarak şekillendirilen çocuk atölyeleri, katılımcıların çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlıyor. Süreç odaklı atölye çalışmaları, her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına zaman ve alan tanımaya özen gösteriyor. Şubat ayı programı şöyle: 6 Şubat Cumartesi: Müziği Görebilir miyiz? (Yaş Grubu: 7-11)

''Müziği Görebilir Miyiz?'', çocukları Dinleyen Gözler İçin sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla notaların ve sessizliğin renkli dünyasını keşfetmeye çağırıyor. Şekiller, çizgiler ve farklı nota gösterimleri üzerine bir sohbet etrafında ilerleyecek atölyede, katılımcılar şans faktörünü ve nefeslerini kullanarak dans eden müzik desenleri oluşturacaklar.

Malzemeler: Resim kâğıdı, suluboya, pipet, makas, siyah keçeli kalem. 13 Şubat Cumartesi: Siyah Beyaz Heykeller (Yaş Grubu: 6-9)

Füsun Onur, Beyaz Kâğıt Üzerinde Alan Ayırmak, 1965–1966

''Siyah Beyaz Heykeller'', çocukları Arter'de sergilenen yapıtlar aracılığıyla siyah ve beyazın farklı çağrışımlarını keşfetmeye çağırıyor. Dolu ve boş, karanlık ve aydınlık, yer ve gök gibi ikilikler üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede, çocuklar siyah ve beyaz şeritleri kullanarak üretecekleri üçboyutlu heykellerle sanatta boyut ve mesafeyi araştıracaklar.

Malzemeler: Resim kâğıdı, siyah keçeli kalem, siyah ve beyaz kâğıtlar, makas, yapıştırıcı. 20 Şubat Cumartesi: Yağmur Ormanı'nda Bir Gezinti (Yaş Grubu: 4-6)


Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)(detay) Fotoğraf: Orhan Cem Çetin

''Yağmur Ormanı'nda Bir Gezinti'', Arter'in Karbon adlı performans salonunda sergilenen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık ses yerleştirmesinden yola çıkıyor. Ses ve sessizlik üzerine düşünmeye davet eden atölyede, çocuklar yapıtı oluşturan buluntu ve yapılandırılmış nesneleri yorumlayacak, duydukları sesleri hayal güçleriyle görselleştirerek yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle Yağmur Ormanı'nda rengârenk bir gezinti yapacaklar.

Malzemeler: Resim kâğıdı, pastel boya ya da boya kalemleri, yapraklar, yapıştırıcı. 27 Şubat Cumartesi: Kavanozdaki Galaksi (Yaş grubu: 6-9)


Shilpa Gupta, 1:14.9, 2011–2012 Fotoğraf: flufoto

''Kavanozdaki Galaksi: Ekle, Karıştır!'', Gökcisimleri Üzerine sergisinde yer alan, galaksilerle ve gezegenlerle ilişkilenen yapıtlardan esinleniyor. Atölye çalışmasında ele alınacak yapıtları hayal güçleriyle yorumlamaya davet edilen çocuklar, gündelik malzemeleri renklerle buluşturarak kendi galaksilerini oluştururken bir yandan da gezegenleri meydana getiren unsurları araştıracaklar.

Malzemeler: Kapaklı cam kavanoz, resim kâğıdı, bir miktar toprak, küçük taşlar, yün, makas, alüminyum folyo, boya kalemleri, bant, sim (isteğe bağlı). Atölyelere katılım ücretsiz olup kayıt gerektirir. Kayıt için: ogrenme@arter.org.tr


Comments


bottom of page