top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Arter'den çevrimiçi çocuk atölyeleri

Arter'in Cumartesi günleri saat 11:00'de düzenlenen ve farklı yaş gruplarından çocukları çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve kendi eserlerini üretmeye teşvik eden çevrimiçi çocuk atölyeleri şubat ayında da devam ediyor. Atölyelere katılım ücretsiz.

Güncel sergi programından yola çıkılarak şekillendirilen çocuk atölyeleri, katılımcıların çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlıyor. Süreç odaklı atölye çalışmaları, her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına zaman ve alan tanımaya özen gösteriyor. Şubat ayı programı şöyle: 6 Şubat Cumartesi: Müziği Görebilir miyiz? (Yaş Grubu: 7-11)

''Müziği Görebilir Miyiz?'', çocukları Dinleyen Gözler İçin sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla notaların ve sessizliğin renkli dünyasını keşfetmeye çağırıyor. Şekiller, çizgiler ve farklı nota gösterimleri üzerine bir sohbet etrafında ilerleyecek atölyede, katılımcılar şans faktörünü ve nefeslerini kullanarak dans eden müzik desenleri oluşturacaklar.

Malzemeler: Resim kâğıdı, suluboya, pipet, makas, siyah keçeli kalem. 13 Şubat Cumartesi: Siyah Beyaz Heykeller (Yaş Grubu: 6-9)

Füsun Onur, Beyaz Kâğıt Üzerinde Alan Ayırmak, 1965–1966

''Siyah Beyaz Heykeller'', çocukları Arter'de sergilenen yapıtlar aracılığıyla siyah ve beyazın farklı çağrışımlarını keşfetmeye çağırıyor. Dolu ve boş, karanlık ve aydınlık, yer ve gök gibi ikilikler üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede, çocuklar siyah ve beyaz şeritleri kullanarak üretecekleri üçboyutlu heykellerle sanatta boyut ve mesafeyi araştıracaklar.