top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Aşk, çocuklar ve deniz...

Yaman Koray bu kez kendi içine doğru uzun bir yolculuğa çıkar ve sekizinci evliliğini yaptığı yıllara götürür okuru.


“Aramızda korkunç bir uçurum, bir 42 yıl var, neredeyse senin yaşının iki katı. Ama biz bu

uçurumun üstünde uçmayı zaten öğrenmedik mi? Kısacası bu lafı hiç söylemedim. Söylemeyi aklımdan bile geçirmedim. İlk kez sana isteye isteye, zorla değil, söylüyorum... Senden çocuklarım olsun istiyorum. Seninle evlenmek istiyorum. İster misin sen de?”


Denizle, doğayla iç içe yaşayan Yaman Koray, yatta çalışacak bir yardımcı aramaktadır. Gazeteye bir ilan verir. İş görüşmesine gelenlerden biri de Sultan Hanım’dır. İkisi de görür görmez birbirlerinden etkilenirler. Ne var ki duygularını açmak öyle kolay değildir; Yaman Koray 64, Sultan Hanım 22 yaşındadır ve aralarındaki yaş farkı, toplumsal bir baskı olarak önlerinde dikilmektedir.


Koray bir yandan geçmişle, çocuklarıyla yeniden iletişim kurmaya çabalarken, bir yandan da kanseriyle mücadele etmektedir, eşi Sultan’sa büyük bir fedakârlıkla ona her fırsatta destek olmaktadır.


Yaman Koray, 1935 yılında İstanbul'da doğdu. Yazar Mebrure Alevok'un oğlu olan Koray Kadıköy Saint Joseph Fransız Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Erdek'te 20 yıldan fazla otelcilik ve zeytincilik işiyle uğraştı.


BİR ÖMÜR YETMEZ

Yaman Koray

Dedalus Kitap, 2021

332 s.

Comments


bottom of page