top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Can Yayınları'nda Mart ayı

Mahir Ünsal Eriş'ten Dünya Bu Kadar, Murat Uyurkulak'tan Tol, küçük İskender'den Bir Çift Siyah Deri Eldiven ve Cangüncem yeni baskılarıyla bu ay okurlarıyla buluşuyor.Mahir Ünsal Eriş: Dünya Bu Kadar

Karakterden karaktere, andan âna, mekândan mekâna geçerek yıllara yayılan, tesadüflerin peşi sıra geldiği bu kanlı canlı romanda hayat kesitleri, kumdaki ayak izleri gibi doğallıkla kesişerek bir bütünde birleştiriliyor. Dünya Bu Kadar, hem alabildiğine yaratıcı olay örgüsü hem satırlarından ışıyan enerjisi hem de benzersiz duyarlılığıyla edebiyat dünyamızdaki yolculuğuna devam ediyor.


Murat Uyurkulak: Tol

Kendilerini vaktiyle güzel bir ihtimal olan devrime adayanların, devlet şiddetiyle sönüp giden hayatların izini süren, yakın tarihin kirli sırlarını aralayan, buna karşın coşkuyu, inancı ve aşkı da heybesine katan bir hikâye anlatıyor Murat Uyurkulak. İlk baskısı yirmi yıl önce yayımlandığında edebiyatımıza damga vuran ve bugün de etkisinden hiçbir şey kaybetmeyen Tol, fantastik olduğu kadar gerçek, samimi olduğu kadar yaratıcı bir eser; isyanın, haklı bir intikamın romanı.


küçük İskender: Bir Çift Siyah Deri Eldiven, Cangüncem

Bir Çift Siyah Deri Eldiven

İlk kez 2000 yılında yayımlanan Bir Çift Siyah Deri Eldiven, küçük İskender'in şiir toplamı içerisinde "şiir"e özel bir vurgu yaptığı kitaplarından. Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü'nü alan kitap yeni baskısıyla raflardaki yerini alıyor.


Cangüncem

Cangüncem küçük İskender'in 1984 Şubat'ından 1993 sonuna kadar yirmi defterde doğaçlama tuttuğu aforizmalar, şiirseller, değinmeler ve notlardan seçerek bir araya getirdiği 648 günce yazısından oluşuyor.


George Orwell: Edebiyat Üzerine, Savaş Günlükleri, Kitaplar ve Sigaralar

Edebiyat Üzerine

George Orwell'in 1929-1948 yılları arasında Tribune dergisi için kaleme aldığı "Dilediğim Gibi" başlıklı köşesi dahil olmak üzere, farklı dergi ve gazetelerde yayımlanan edebiyat yazılarını derleyen Edebiyat Üzerine, yazarın kültür-sanat üzerine düşüncelerinin yıllar içerisinde nasıl geliştiğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda iki savaş arasında Avrupa'nın düşünsel hayatında meydana gelen cereyanları da gözler önüne seriyor.


Savaş Günlükleri

Savaş Günlükleri, savaşın Orwell'in kendi yazın hayatındaki etkilerini ve yıllar sonra kurmaca eserlerinde işleyeceği fikirlerin nasıl bir ortamda şekillendiğini gözler önüne seren bir yapıt, Orwell'in külliyatının önemli bir parçası.


Kitaplar ve Sigaralar

Dünyaya bakışını ve soluduğu edebiyat atmosferini yansıtan bu denemelerde Orwell kıvrak kalemi ve ince mizahıyla ifade özgürlüğünü, bir nesne olarak kitabı, vatanseverliğin ne anlama geldiğini ve "hafif" edebiyatı tartışıyor. Kitaplar ve Sigaralar, bir kitapseverin kaleminden bir seçki.


Korkunç Bir Fal

Puşkin'den Karamzin'e, Rus edebiyatının en değerli öykü anlatıcılarının eserlerinin toplandığı Korkunç Bir Fal, 19. yüzyıl Rusya'sı ve edebiyatına, daha fazlası için iştah kabartan bir başlangıç niteliğinde.


Mark Twain: İnsan Nedir?

Düşünebiliyor olmak insanı gerçekten özel kılar mı, kişi nasıl akıl yürütür ve fikir sahibi olur, biliminsanı ya da sanatçı için düşünme süreçleri nasıl işler gibi sorular üzerinden yorgun ve bilge bir ihtiyarın gerçekçiliği ile bir gencin muhalefet olma tutkusu ve romantizmini çarpıştırıyor Twain. "İnsan nedir?" sorusuna yanıt arayışımız belki de hiçbir zaman son bulmayacak, fakat Twain'in karakterleri kulak vermeye değer...


Süleyman Velioğlu, Kâzım Dağyolu: Bir Şizofren Hastanın Sanat Ürünleri

Süleyman Velioğlu ve Kâzım Dağyolu, 1957'de İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Kliniği bünyesinde kurdukları Psikopatolojik Sanat Laboratuvarı'nda hastalarla yaptıkları çalışmaların ürünlerini 1960'lardan itibaren kamuyla paylaşmaya başladılar. 1960 ile 1962 arasında kurumdaki hastaların ürünlerinin teşhis ve tedavi amacıyla nasıl kullanıldığını anlatan ve sanatın psikopatolojiyle ilişkisini o dönemin bütün teorik birikimini de seferber ederek analiz eden üç kitap yayımladılar. Ayrıca hastaların eserlerinden oluşan, önce İstanbul'da sonra da Ankara'da açılan iki sergi 350 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildi.


Kısa Klasikler'de Bu Ay

Michel de Montaigne: Hayvanlara Övgü

Montaigne'in çağlar ötesinden, hümanizme özgü görecelilikle okuru bir yandan sıradanlaşmış şeyleri bambaşka bir gözle görmeye, bir yandan da farklı gördüğü şeylere dair peşin yargılara kapılmaktan kaçınmaya çağıran sesi hâlâ canlı.


James George Frazer: Tabu

Frazer bir etnoloji klasiği haline gelmiş Tabu'da kutsal, lanetli, kirli, saf gibi kavramların anlamlarını neredeyse tamamen değiştirecek şekilde ele alıyor; belirli kişilere ya da geleneklere saygı gösterme saplantısının toplum için bazen ne kadar zorlayıcı olabileceğini gösteriyor. Tüm bunları tabu kavramıyla bağlantılandırarak, bugün sıkça kullandığımız bu sözcüğün orijinal anlamını gözler önüne seriyor.


Alphonse Daudet: Portakallar

Dünya edebiyatının en çok bilinen öykü koleksiyonlarından biri olan Değirmenimden Mektuplar'ın içinden derlenen Portakallar, Paris'in kalabalığından ve curcunasından bıkıp güneye, bir yel değirmenine yerleşen Daudet'nin altı öyküsünden oluşuyor.

Comments


bottom of page