top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Ayaklarının altında yeni tanıştığı bir dünya

İlk öykü kitabı, Dünya Sakin Bir Yermiş Gibi ile selamlıyor okurunu Alkım Doğan. Kulak arkası edilen hikâyelerle sevgisizlik, yabancılaşma ve istismarın yanı sıra yaşama sevincine, kıyıda kalmış güzelliklere dair ne varsa hayatın içinden cımbızla seçtiği olayları, kırılma anlarını incelikle aktarıyor.


"Işıkları yanan dükkânların, akşam simitçilerinin, ilkyaz meyvelerinin sıralandığı tezgâhların, koşturan kalabalıkların yanından yürüyor. Bir orman patikasında, uçsuz bucaksız kırlarda yürür gibi… Ayaklarının altında yeni tanıştığı bir dünya…

Leylak kokuları geliyor burnuna. Titremesi geçmiyor, gözünden bir damla yaş süzülüyor."


İlk öykü kitabı, Dünya Sakin Bir Yermiş Gibi ile selamlıyor okurunu Alkım Doğan. Kulak arkası edilen hikâyelerle sevgisizlik, yabancılaşma ve istismarın yanı sıra yaşama sevincine, kıyıda kalmış güzelliklere dair ne varsa hayatın içinden cımbızla seçtiği olayları, kırılma anlarını incelikle aktarıyor. Yalın anlatımıyla ördüğü öykülerinde kuşlara, ağaçlara, sokaklara, yalnız çocuklara, çıkış arayan insanlara ve daha iyi bir dünyanın umuduna hayat veriyor.


Alkım Doğan ODTÜ Mimarlık mezunu. 5 yıl Toronto’da mimarlık şirketlerinde çalıştıktan sonra, İTÜ Mimarlık Tarihi Programı’nda yüksek lisans yaptı. Doğan Egmont, DEX, İthaki, İş Kültür, Yapı Endüstri Merkezi yayınları için kitap çevirileri ve editörlük yaptı. TRT için 6 bölümlük “Eksik Parça” belgeselinin metinlerini yazıp belgeselde yer aldı. Pera Sinema sitesinde, Arka Kapak, Varlık, Atlas, B+ gibi çeşitli dergilerde öykü ve yazıları yayınlandı. Halen çeşitli dergilerde yazmakta, çeviri ve editörlük yapmakta ve yazı atölyeleri düzenlemektedir.


DÜNYA SAKİN BİR YERMİŞ GİBİ

Alkım Doğan

Ayrıkotu Yayınları, 2023

Tür: Öykü

112 s.

Comments


bottom of page