top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Eğer Buz Kırılmasaydı - Wendy J. Fox


Wendy J. Fox Eğer Buz Kırılmasaydı'da yaşamlarındaki düğümleri sessizce çözmeye çalışan, birbirine bir biçimde bağlı yedi kişiyi doğal bir şiirsellik ve incelikle anlatıyor. Geçmişle günümüz birbirine paralel olarak ilerliyor. Fox'un en dikkat çeken yanı ince detayları titizlikle yakalaması ve karakterlerini bu ayrıntılarla zenginleştirmesi. Ölüme, hastalığa, ayrılığa verdiğimiz tepkilerin ne kadar çeşitli olduğunu, bir kişinin başına gelen bir felaketin onu hiç tanımayan başkalarını bile nasıl etkilediğini, hayatlarımızı birbirine değdiren o küçücük bağları ustaca gösteriyor Fox.


Karmakarışık aile bağları, ailenin hem bir kurtarıcı hem de bir yok edici olduğuna dair belli belirsiz hissedilen bir fikir, felaketleri umutla göğüsleyen güçlü kadınlar romanın ana izleklerini oluşturuyor.


Melanie Henderson’ın hayatı bir yalan üstüne kuruluydu. Doğumu ve gerçek kimliği ailesinin yaşadığı küçük kasaba için bir skandaldı. Ancak kendisi bile gerçeği bilmiyordu: Annesi onu doğurduğunda henüz on dört yaşındaydı, babasıysa kestirme yolu kullanmak için buz tutmuş nehirden geçerken boğulup ölmüştü. Otuz beş sene sonra Melanie, hayatını ona göre düzenlediği bir işte çalışıp günübirlik ilişkiler yaşarken zaman zaman kendini parçalanmış hissediyordu. Onu büyüten kadının aslında annesi değil halası olduğunu, neredeyse her gün görüştüğü aile dostunun ise gerçek annesi olduğunu bilmiyordu. Melanie’nin hayatında çok önemli olan bu iki kadın birbirlerine büyük bir sırla bağlanmış, Melanie’ye utanç duymayacağı normal bir yaşam sağlamaya çalışmışlardı. Ancak yazın orman yangınları başladığında, bir araba kazası onları sarstığında Melanie kendini kalp kırıklığının ve çözülmemiş karmaşık bir trajedinin merkezinde bulacaktı.


Eğer Buz Kırılmasaydı yaşamlarındaki düğümleri sessizce çözmeye çalışan, birbirine bir biçimde bağlı yedi kişinin hayatını zamanda bir geri bir ileri giderek, doğal bir şiirsellik ve incelikle anlatıyor.


EĞER BUZ KIRILMASAYDI

Wendy J. Fox

Çeviren: Oya Yalçın

Konu Kitap, 280 s.

İstanbul, 2021.


Comentários


bottom of page