top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Travmalardan çıkış yolu arayan bir şairin fısıltılı duaları

Ocean Vuong’dan T.S Eliot Şiir Ödülüne layık görülen benzeri olmayan bir şiir kitabı.


Ocean Vuong, bu ilk şiir kitabında ailesi, sevgilileri ve henüz bir çocukken terk ettiği ülkesi üzerinden bir tür otobiyografi oluşturuyor. Bir göçmen olmanın ne anlama geldiğini, cinsel yönelimini ve yaşadığı aile içi gerilimleri samimiyetle ve bütün çarpıcılığıyla ortaya koyuyor. Kişisel travmalardan tarihe ve mitolojiye kadar farklı alanlarda büyük bir beceriyle gezinirken okuru hayal gücüyle de büyülüyor. Romantizmden utanmayan, savaşın dehşetine ve tarihin sessizliğine bakmaktan korkmayan Vuong’un şiirleri adeta nesilden nesile geçen travmalardan çıkış yolu arayan bir şairin fısıltılı dualarına dönüşüyor.

Şiddetin, ötekileştirilmenin ve yerinden edilmenin mirasıyla yılmadan yüzleşen bu özgün söz ustası; zamana, bedene ve kimliğe yaklaşırken kullandığı üslubuyla Gece Göğünde Çıkış Yaraları’nı Amerika'dan çıkan en önemli şiir kitaplarından biri yapmıştır. 2017 yılında T.S. Eliot Şiir Ödülü başta olmak üzere birçok ödül kazanan bu eser farklı dillere çevrilmiştir.


ÖDÜLLER VE ÖVGÜLER

2017 T. S. Eliot Ödülü

2017 Forward Prize Ödülü

2017 Thom Gunn Ödülü

2016 Whiting Ödülü


Vietnamlı Amerikalı şair ve yazar Ocean Vuong 1988’de Saygon, Vietnam’da doğdu.


Northampton, Massachusetts’te yaşıyor ve UMass-Amherst’te ders veriyor. T. S. Eliot, Whiting, Thom Gunn ve Forward ödüllerine layık görülen Gece Göğünde Çıkış Yaraları ilk şiir kitabıdır. İlk romanı olan Yeryüzünde Bir An İçin Muhteşemiz’i Harfa kitapları arasında bulabilirsiniz.


GECE GÖĞÜNDE ÇIKIŞ YARALARI

Ocean Vuong

Harfa Kitap, 2022

Çeviri: Gökçenur Ç.

96 s.

Comentarios


bottom of page