top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Anlamını çözmeye çalıştığımız bir alegori

Bir kabilenin, büyülerin, güzelliğini peçelerin ardına gizleyen Ayişe’yi anlatan Kadın Türkçede.


Kadın’ın öyküsü Henry Rider Haggard’ın aklına düştüğünde, kaleminin hızı düşüncelerine yetişmekte büyük güçlük çekti. Bir solukta ortaya koyduğu eseri, yazarın en başarılı romanı olmakla kalmadı, Ayişe karakteriyle ölümsüzleştirdiği güçlü kadın figürü, kendisinden sonraki pek çok temsile de ilham oldu.

Cambridge Üniversitesi’nin güvenli sularından Afrika’nın bilinmez diyarlarına yola çıkan Horace Holly ve evlatlık oğlu Leo Vincey, kendilerini akıl almaz bir maceranın içerisinde bulurlar. İki bin yıldır yaşayan tanrıça misali vahşi bir kadının varlığına inanmak, onlar için her ne kadar mantık dışı görünse de kendilerini barbar bir kabilenin, büyülerin, güzelliğini peçelerin ardına gizleyen Ayişe’nin huzurunda bulurlar. Yaşam ve ölüm, aşk ve güzelliğin gizemine temas edecekleri nefes kesen bir macera onları beklemektedir.


H. Rider Haggard, 22 Haziran 1856 İngiltere'de dünyaya gelmiştir. Güney Afrika'daki siyasi durum hakkında bir kitap ve bir çok başarısız roman yazmıştır. Yazarın romanlarından üçü, manevi alem ve paranormal olaylara olan ilgisini paylaşan arkadaşı Andrew Lang ile birlikte yazılmıştır. Çocuk & Gençlik, Çocuk Öykü & Roman, Çocuklar için Yabancı Dil Eğitimi kategorilerinde eserler kaleme almıştır. 14 Mayıs 1925 tarihinde 68 yaşında iken Londra'da hayatını kaybetmiştir.


KADIN

Henry Rider Haggard

Olimpos Yayınları, 2021

Editör: Fatma Büşra Günçel

336 s.

Comentarios


bottom of page