top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Sevilmeyen insan gerçekten başkalarını sevemez mi?

Çarpıcı vaka örnekleri, gazetelerden hayata yansıyan haberler ve Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan’ın uzman yorumlarıyla zengin bir içerik Kendini Gizleyen İnsan’da okurları bekliyor.


Hangi konularda ayrılık korkusu yaşanıyor?

Panik atak probleminin altında neler yatıyor?

Neden bazı insanlar daha kaygılı olur?

Stresin en temelde insana yansımaları neler?

Obsesif bozuklukların kökeninde ne var?

Sosyal fobi hayatı nasıl etkiler?


Sevilmeyen insan gerçekten başkalarını sevemez mi?

Ölüm korkusu ne zaman bir probleme dönüşür?


Rüyalar bizi yansıtıyor mu?

Dil sürçmelerinin bilinçdışımızla ilişkisi ne?

Öfke bizi nasıl baştan çıkarıyor?

Haz duygusunun önüne geçmek mümkün mü?

Çarpıcı vaka örnekleri, gazetelerden hayata yansıyan haberler ve Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan’ın uzman yorumlarıyla zengin bir içerik Kendini Gizleyen İnsan’da okurları bekliyor. Bir görünen ben var, bir de kimsenin bilmediği bir ben. Bunu artık biliyoruz. Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan’ın kaleme aldığı Kendini Gizleyen İnsan tam da bunu anlatıyor. Eser yüzlerce kararın arkasında bizi yöneten bir başka benliğe ayna tutuyor.


Bazen aldığınız bir kararın aslında bilinçdışında kendinizi cezalandırmak için olduğunu bildiğinizde, karşınızdaki insanın sizin canınızı yakmak için söylediği o cümlelerin altında yatanı fark ettiğinizde, alışverişten tutun da türlü bağımlılıklarınızda sizi yönlendirenin buzun altında kalmış bilinçdışınızdan kaynaklı olduğunu anladığınızda hayatınızı bambaşka şekilde ilerletmenize yol açacak.


"Bir olgu örneği:

Kadın, 42 yaşında, lise mezunu, evli, 2 çocuk annesi. Benim sorunum annem. Devamlı ona bir şey olacak, diye korkuyorum. Günde en az üç dört kez telefonla arıyorum. Nasılsın, iyi misin, bir şikayetin var mı, diye soruyorum. Her gün bazen iki günde bir yanına uğruyorum. Her gittiğimde beni üzüyor. İğneleyici laflar söylüyor ama ben yine gidiyorum. Akşam yatağa yatınca annem ölürse ben ne yaparım, mezarlıkta nasıl duracak, nasıl çürüyecek, diye aklıma bin bir türlü düşünce geliyor, uyuyamıyorum. Birisinin annesi ölse acısına nasıl katlanıyor, diye hayret ediyorum..."


Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan, Ankara’da doğdu. İlköğrenimini İstanbul Sarıyer Pertevniyal İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde aldı. 1984’te Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlığını Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptı. Psikiyatri uzmanı olarak Gölcük Askeri Hastanesi ve SSK İzmit Hastanesi’nde çalıştı. 1995 yılında akademik hayata başladığı Fırat Üniversitesi’nde 1998’de doçent, 2004’de profesör oldu.


Fırat ve Maltepe Üniversiteleri Psikiyatri anabilim dalı başkanı ve Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde kurucu klinik şefi olarak çalıştı. Türkiye Psikiyatri Derneği Elazığ şubesini, Fırat Tıp Merkezi Psikiyatri Kliniğini ve Maltepe Üniversitesi Psikiyatri Kliniği’ni kurdu. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri klinik şefliğinden 2011 yılında emekli olduktan sonra Beykent Üniversitesi ve Gelişim Üniversitesi Psikoloji bölümlerinde lisans ve yüksek lisans dersleri verdi.


Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri vermektedir. Uzun yıllar Anadolu Psikiyatri dergisi editör yardımcılığı görevini üstlendi, birçok psikiyatri dergisinin yayın kurulunda ve bilimsel danışma kurullarında bulundu. Yurtiçi ve yurtdışında yayımlanmış 200’den fazla çalışması ve bu çalışmalara ait 6000’den fazla atfı, kitapları ve kitap bölümü yazarlıkları mevcuttur.


KENDİNİ GİZLEYEN İNSAN

Prof. Dr. Ahmet Ertan Tezcan

Nemesis Kitap, 2021

Tür: Psikoloji

376 s.

ความคิดเห็น


bottom of page