• YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Litera

Oylum Yılmaz'la roman üzerine çevrimiçi atölye

Oylum Yılmaz'la, Kultura Litera bünyesinde, iki haftalık yeni bir roman çalışması. 24 Şubat ve 3 Mart tarihlerinde zoom üzerinden canlı olarak gerçekleşecek atölye çalışması için kayıtlar başladı. Romanın bir edebi tür olarak ele alınacağı çalışmada, dil, hikaye, kahraman ve zaman/mekan üzerinden yazım teknikleri üzerinde durulacak.


Geçtiğimiz yıl boyunca yaratıcı yazarlık ve yaratıcı okuma üzerine "Romana Giriş", "Romanın Yükselişi", "Romanın Cinsiyeti", "Roman Yazma Atölyesi" gibi başlıklar altında atölye çalışmaları gerçekleştiren Yılmaz'ın bu yeni çalışması da bir edebi tür olarak roman yazmak ve okumakla ilgilenenler için.


"Oylum Yılmaz'la Roman Yazma Atölyesi"ne katılmak için Kultura Litera'nın web sitesine girebilirsiniz. Çeşitli eğitmenler ve alanında uzmanlaşmış isimlerle düzenli olarak dil ve edebiyat atölyeleri gerçekleştiren Kultura Litera'da, bütün çalışmalardan kayıt alınmakta ve sadece katılımcılar için kapalı devre olarak youtube kanalından yayımlanmaktadır.Oylum Yılmaz'la Roman Yazma Atölyesi Program


Bir roman yazmaya başladınız ama onu nasıl bitireceğinizi bilemiyorsunuz. Onunla mutlu değilsiniz, yazdıklarınız tam olarak içinize sinmiyor ama yine de ondan bir türlü vazgeçemiyorsunuz. Yazsanız da yazmasanız da bir kurt gibi durmadan içinizi kemiriyor, huzurunuzu kaçırıyor, yazıp bitirirseniz eğer vadettiği mutluluk hayaliyle sizi oyalayıp duruyor. Ya da sürekli olarak bir roman yazmayı hayal ediyorsunuz ama henüz bir kelime olsun yazamadınız. Hikayeler aklınızdan silinip gidiyor, romanın imgesi bir belirip bir kayboluyor. Ama yine de bu hayal peşinizi bırakmıyor...


Çoğu zaman en az birkaç seneye yayılan uzun ve zorlu roman yazma çalışmasının altından kalkmak, özgüven ve özdisiplin edinmek, kurmaca ve gerçeklik arasındaki dengeyi tutturmak, yazarak kişisel olarak deneyim elde ederken ve kendi kendimize "iyi" gelirken bir yandan da başkalarının ilgisini çekebilecek hikayeler anlatabilmek, en önemlisi de bir roman dili kurabilmek... Bütün bunlar romanın gerektirdikleri. Bu gerekleri yerine getirebilmek için ise yazanın önünü açacak bazı teknik ve edebi imkanlar mevcut. Oylum Yılmaz'la Roman Yazma Atölyesi'nin temel amacı da işte bu teknik ve edebi imkanların/bilgilerin peşine düşmek.


Romanın bir edebi tür olarak yaratım sürecininin ele alınacağı bu iki haftalık çalışmada, söz konusu teknikler üzerinde tek tek durularak katılımcıların yaratıcı yazın ve yaratıcı okuma süreçlerine katkıda bulunmak hedefleniyor. Yazma, yazıya eleştirel bakış egzersizleri ile Türkiye ve dünya edebiyatından örneklerle katılımcıların yazıyla kurdukları ilişkiyi geliştirmek de atölyenin bir diğer amacı. Atölye katılımcıları eğer isterlerse çalışmaya başlamadan en geç iki gün öncesine kadar, iki A4 sayfasını geçmeyecek şekilde örnek metinlerini (roman, deneme, eleştiri ya da öykü türleri içinden daha önce kaleme almış oldukları kısa bir örnek parça) atölye yürütücüsünün fikrini almak üzere kulturalitera@gmail.com adresine gönderebilirler.


Birinci ders/24 Şubat 2021, Çarşamba 19.00-21.00


Romanın Hikayesi: Taşın içinde bir heykel görmek

-Romanı roman yapan tür özelliklerine odaklanarak karar vermek: Hangi romanın yazarı olacağız?

-Romanın varsayılan hikayesini geliştirmek, birbirini izleyen olay örgülerini kurgulamak.

-Tematik çizgileri çekmek.

-Yapı ve Üslup