top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Orwell'in cümlelerle kurulu dünyasını çizgilere taşıyan, ürkütücü güce sahip bir uyarlama

Xavier Coste'un 2021 Albert Uderzo ödüllü grafik romanı, dünya edebiyatının en ünlü başyapıtlarından birini görsel dünyaya taşıyor.

Soğuk Savaş sonrası Okyanusya. Kameralar, casuslar, komşular ve düşünce polisleri tarafından sürekli izlenen Winston Smith, bildiği dünyada bir şeylerin yolunda gitmediğini, gerçeğin kasten çarpıtıldığını hissetmeye başlar. Zihnindeki sesler dinmek bilmez bir hal alınca kendini bir anlam arayışının içinde bulur. İşte o sırada Julia'yla tanışır...


Xavier Coste'un etkileyici ve çağdaş çizgileriyle hayat bulan Orwell'in kült distopyası şimdi her zamankinden çok daha ürpertici.


Xavier Coste, 6 Mayıs 1989 Bayeux, Normandiya doğumlu Fransız çizgi roman yazarı ve illüstratör. Paris'teki prestijli Penninghen okulunda Grafik Sanatları okudu. Mayıs 2012'de Casterman'la birlikte Avusturyalı ressam Egon Schiele'nin romantizmine odaklandığı ilk biyografik albümü Egon Schiele, vivre et mourir'i yayımladı. Ocak 2021'de yayımlanan 1984 uyarlamasıyla Fransa'da 2022 Prix BD Fnac Inter'i kazandı.


1984

George Orwell, Xavier Coste

Can Yayınları, 2022

Çeviri: Gökçe Yavaş

Dizi: Can Çizgi

Tür: Grafik Roman

240 s.

コメント


bottom of page