top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2021'de Müge İplikçi'nin en sevdiği kitaplar

Müge İplikçi, 2021'de okuyup tavsiye ettiği kitapları Literaedebiyat ile paylaştı: "Bu sene okuduğum kitaplar arasında özgünlüğü ile ilgimi çeken sayısız kitap vardı. Çoğunluğunun genç kalemler olması ise heyecan vericiydi. Hakkında güzel yorumlar duyup henüz okuyamadığım kitaplar da var. Onların yazarları beni affetsin lütfen."Okuduklarıma gelince: Aslı Fransızca olup dilimize Ebru Erbaş tarafından çevrilmiş olan Mahir Güven’in çok ödüllü Ağabey kitabı, tartıştığı farklı ortamlar ve etnisite üzerine söyledikleriyle ilgimi en çok çeken kitapların başında geldi. Türkiye’de pek fazla ilgi görmedi. Bunu, anlattığı konuların Türkiye’nin dışında konularmış biçiminde algılanışına bağlıyorum. Aslında tersten okunsa hemen hepimizi ilgilendiren hususların merkezinde hareket eden bir roman olduğu net bir biçimde görülecektir.


Fatma Nur Kaptanoğlu’nun Ateşten Atlamak kitabı da beni etkileyen kitaplardan biriydi. Kurgu ve dilin keyifli buluşmasıydı kitap. Ateş üzerine tekrar tekrar düşünmeme yol açtı.


Senem Timuroğlu’nun Kanatlanmış Kadınlar kitabı Osmanlı ve Avrupalı kadın yazarların birbirlerine benzeyen kaderlerini ve bu kaderlerin neyle dokunduğunu anlatması bakımından ilgimi çeken bir diğer çalışmaydı. Kadın tarihi araştırmacılarının başvuru kitaplarından biri olacağı aşikâr.


Perde Kapanmasa Görecektiniz: Deniz Yüce Başarır’ın Kent Oyuncuları tarihini, içerden bir gözle anlattığı, titizlikle kotarılmış sıcacık ve devasa bir çalışma. 1959-1986 yılları arasında ülkemizdeki tiyatro tarihini bambaşka bir gözle incelemek için ideal.


Güney Afrika: Gökkuşağı Ülkesi sadece bir gezi kitabı değil. Klinik psikolog Prof. Güliz Elal insanın coğrafyası ile Afrika’yı birleştirmeyi başarmış.

Comentarios


bottom of page