top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2022 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı

Bu yıl yedincisi düzenlenen 2022 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Attilâ İlhan Roman Ödülü’nün sahibi Zeynep Kaçar olurken, şiir dalındaki ödül Ömer Erdem'in oldu.

Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nca düzenlenen ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından desteklenen yedinci Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’ni roman dalında Doğan Kitap Yayınları tarafından yayımlanan Yalnız isimli romanıyla Zeynep Kaçar, şiir dalında Everest Yayınları’ndan çıkan Güneş Kalır Bir Başına isimli kitabıyla Ömer Erdem değer görüldü.


Ödül seçici kurulu, Zeynep Kaçar’ı ödüle layık görürken gerekçesini şu şekilde açıkladı: “Güncel bir konuyu, toplumsal kaygıları da gözeterek umutsuzluğun, çaresizliğin umuda dönüşebileceğini akıcı, sürükleyici bir dil ve kurgu ile anlatması nedeniyle ödüle layık bulunmuştur.”


Zeynep Kaçar ödüle dair duygularını, “Bir karanlığa hapsolmuş tüm kadınlar için umut dileyen bir roman ‘Yalnız’. Attilâ İlhan Roman Ödülü’ne layık bulunmak benim için büyük mutluluk ve onur" diyerek dile getirdi.


Şiir Ödülü Seçici Kurulu, 2022 Attilâ İlhan Şiir Ödülü’nün Everest Yayınları’ndan çıkan ‘Güneş Kalır Bir Başına’ kitabı ile Ömer Erdem’e verilmesine karar verdi. Ödülün gerekçesi şu şekilde açıklandı: “2022 yılı Attilâ İlhan Şiir Ödülü, gelenekle moderni kaynaştıran bütüncül bakışı, titiz dize işçiliği, kendine özgü dili ve hayatla örtüşen canlı imgeleri göz önüne alınarak ‘Güneş Kalır Bir Başına’ adlı kitabıyla Ömer Erdem'e verilmiştir.”


Ödülle ilgili Ömer Erdem, “Gönül (aşk), gençlik ve toplum. Attila İlhan şiirini açıklayacak üç element diyebiliriz bunlara. Aynı zamanda o, bu üç kavramı da enerjiyle buluşturmuş da sayılır. Geleneği savunmaz, onu yaşatır. Dil, şairle toplum arasında etkinleştirilir. Dilin şiirde toplum adına hayat bulması ise yakın değil uzak akrabalıklarla mümkün olur. Seçkin jüri böylesi bir ışıma gördüğü için olacak ‘Güneş Kalır Bir Başına’yı ödüle değer bulmuş. Teşekkür ederim. Umarım ödüller, hem insani hem de toplumsal sızılarımızın çıkış yolu olan şiire, şiirimize yeniden bakma fırsatı sunar" ifadelerini kullandı.


İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü, Pankuş Yayınları’ndan çıkan ‘Kanat Koparmaca’ kitabıyla Zekiye Yaldız’ın oldu.


Seçici Kurul, bu kararının gerekçesini, “Anne, kız ilişkilerine, çocukluk ve ilk gençlik yıllarına odaklanarak yer yer kısa, sade duygusal öykülerle bir iç hesaplaşmayı etkileyici dille anlatması nedeniyle değer bulunmuştur" diyerek açıkladı.


Zekiye Yaldız ödüle ilişkin, “Küçük bir kızken gökyüzüne bakıp yazar olduğumu hayal ederdim. Bir gün tesadüfen Attilâ İlhan'ın ‘Yalnızlık’ şiirini okudum ve ‘Yıldızlar, aydınlık fikirler gibi tavanda salkım salkım’ dizesine tutunarak yıldızlara sözcüklerle çıkabileceğim fikrine kapıldım. Bugün Kaptan'ın adına verilen ‘İlk Roman Teşvik Ödülü’nü almak, edebiyat okyanusuna açılan gemiye bilet almak gibi bir duygu...” dedi.


İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü kategorisinde ise bu yıl seçici kurul tarafından ödüle lâyık eser bulunamadı.


Attilâ İlhan Roman Ödülü Seçici Kurulu’nda Mehmet Eroğlu, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer alıyor. Metin Celal’in başkanlığındaki Attilâ İlhan Şiir Ödülü Seçici Kurulu’nda ise A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aileyi temsilen Kerem Alışık yer aldı.


Kazanan şair ve yazarlara ödülleri, 21 Kasım 2022 tarihinde Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek tören ile takdim edilecek.

Comments


bottom of page