top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

2022 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü'nün kazananı belli oldu

2022 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü Babamı Kim Öldürdü adlı romanıyla Edouard Louis kazandı. Can Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan eserin çevirisini yapan Ayberk Erkay ise 2022 NDS Liseliler Çeviri Ödülü’nü kazandı.


2013 yılından beri düzenlenen NDS Liseliler Edebiyat Ödülü Töreni 21 Aralık’ta Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi gösteri salonunda gerçekleşti.


Öğrenci jürisi üyeleri Arda B. ve Sıla K. 2022 NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’nü kazan kitabı tanıttılar:

"Sadece elli sayfada, insanın derin düşüncelere boğulmasını sağlarlar. En yakınlarımız tarafından yargılanmamızın bizlerde bıraktığı acıyı en etkili biçimde yansıtırlar.

Kitabın en temelinde, Louis ve babasının gelgitli ilişkisi yatıyor. Fakat yazar sadece bu ilişkiyi aktarmakla kalmıyor, bizleri aynı zamanda toplumsal normların, aile içi şiddetin, sınıfsal farklılıkların ve özellikle de siyasetin yaşamımız üzerindeki etkisi hakkında düşünmeye zorluyor.

Babaya karşı olan nefret duygusunun bir acıma, aynı zamanda bir anlama çabasına dönüşmesini gözlemledik çünkü babası kendi hayatını anlatma imkanından yoksundu, oğul ise asla alamayacağı bir yanıtı beklemekteydi.

Jüri olarak, ödülün samimi, cesur, iyi ifade edilmiş fikirlerle dolu olan, özgürlükçü, güncel konulu, kalıcı bir bilinç aşılayan, güçlü bir mesaj içeren ve etkileyici bir kitaba gitmesini hedefledik. NDS Liseliler Edebiyat Ödülü’ne Babamı Kim Öldürdü'den daha layık bir kitap seçemezdik."


Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi'nde gerçekleşen ödül törenine katılamayan Louis'in yerine ödülü Can Yayınlarından Cem Alpan aldı.


2022 NDS Liseliler Çeviri Ödülü’nün kazanını ise Babamı Kim Öldürdü romanının çevirisiyle Ayberk Erkay oldu. NDS Lisenin Mezunlar Derneği aracılığıyla başlattığı NDS Edebiyat Ödülü, bir yıl Türkçe yazılmış esere, ertesi yıl ise Fransızca yazılmış ve Türkçeye çevrilmiş bir esere veriliyor. Notre-Dame de Sion mezunu yazar, gazeteci ve akademisyenlerden oluşan jüri, öğrencilerin seçtiği aday kitaplar arasından ödüle hak kazanan eseri belirliyor.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Spinoza’yla Bir Yürüyüş

Sevinç Türkmen’in Ethica’yı rehber edinerek yazdığı Aşkın Ontolojisi de öncelikle Spinoza’nın mesajlarından birini hatırlatmaya çalışıyor: Temel meselemiz özgürlükse ontolojiden yani doğadan başlamak

Comments


bottom of page