top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hayatınızın ikinci perdesine hazır mısınız?

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun 45’ten Sonra kitabı güncellenmiş yeni baskısıyla raflardaki yerini aldı. 45 yaş sonrasını İkinci Perde olarak nitelendiren Yörükoğlu eserinde, o yaşa gelmeden ve geldikten sonra insanı ruhsal, bedensel, zihinsel ve sağlığın tüm yönleriyle ele alıyor.


45’ten Sonra kitabında orta yaşın ne olduğunu, sizi nelerin beklediğini ve orta yaşta görülen durumlarla nasıl başa çıkılabileceğinizi, bunları nasıl önleyebileceğinizi ve tedavi edebileceğinizi öğreneceksiniz. Orta yaş döneminde gündeme gelen önemli konuları ana hatlarını; hastalıkların, tedavilerin ve sağlıklı yaşamın basit mantığını Yavuz Yörükoğlu’nun perspektifinden okumak ve öğrenmek aynı zamanda uygulamak da sizin elinizde.

“Orta yaş, kimsenin gelmek istemediği ama bir kez gelince de ayrılmak istemediği bir yer,” diyerek 45 yaş sonrasını İkinci Perde olarak ifade eden Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, aynı zamanda deneyimli bir kalp doktoru. Dolayısıyla kitabın içerisinde bilimsel bir sağlıklı yol haritası da bulunuyor.


Yaşlanmayı Geciktirmek Mümkün mü?

45’ten Sonra kitabı, Beslenme ve metabolizma konusundaki son bilimsel gelişmeleri, trendleri, hastalıkların oluşumunda çok önemli ve giderek öne çıkan enflamasyon (yangı) konusunu ve anti-aging çalışmalarında çok önemli bir gelişme olan oruç ve otofaji uygulamalarını da içeriğinde bulunduruyor.


Orta Yaşı Sağlıklı Geçirmek Elinizde

Orta yaş denince akla gelen birçok endişe ve sıkıntının neden ve nasıllarını okuyacağınız bu kitap size ikinci perdeyi iyi oynamanız için de bir kılavuz niteliğinde. Bu yaş döneminde hem bedenen hem de ruhen sağlıklı ve güçlü olmak mümkün, çünkü “Yaşam tarzınız, 65 yaşında tenis oynamak ile koroner bypass ameliyatı olmak arasındaki farkı belirler”. 45’ten Sonra, bu döneme adım atan ve kafasında soru işaretleri olan herkesin tekrar tekrar okuyabileceği bir başucu kitabı olmasının yanı sıra, orta yaşa eşlik eden mükemmel bir yol arkadaşı. Bu kitapta Prof.Dr. Yavuz Yörükoğlu, orta yaşın “mutlaka”larıyla “asla”larını, herkesin anlayabileceği sade bir dille anlatırken, bu yaşların keyfini sürebilmek için de çok önemli ipuçları veriyor.


Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu 1955 yılında Ankara’da doğdu. Ülkemizin ünlü bilim insanlarından, Çocuk Psikiyatrisi Uzmanı rahmetli Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu’nun oğludur. Çocukluk yılları ve ilkokulun ilk 3 senesi ABD’de geçti. İlkokul, ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji’nde okuyarak bitirdi. 1979 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Hacettepe Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü’nde tamamladı. Vatani görevini tamamladıktan sonra 1 yıl İngiltere’de Cambridge Üniversitesi, Papworth Hospital’da, 2 yıl da Londra St. Thomas Hastanesi’nde çalıştı. Yurda dönüşünde SSK Ankara Hastanesi’nde şef muavini ve şef olarak çalıştı. 1984 yılında “Doçent” oldu. SSK Etlik İhtisas Hastanesi’nde “Kurucu Başhekim” olarak görev aldı. 1998 yılında ABD Alabama Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Yurda dönüşünde mesleğine özel sektörde devam etti. 2005 yılında Ankara Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi ABD kurucu kadrosunda yer aldı, 2006 yılında “Profesör” oldu, 7 yıl bu üniversitede öğretim üyesi olarak görev aldı. Yörükoğlu, halen serbest çalışmaktadır. Prof. Yörükoğlu’nun 60’ın üzerinde yayımlanmış bilimsel çalışması ve 30 Günde 10 Yıl ve Doktor Mutfakta isimli yayımlanmış iki kitabı daha bulunmaktadır.


45'TEN SONRA

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu

Nemesis Kitap, 2023

272 s.

Commentaires


bottom of page