top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

“Halbuki asıl marifet, hiçbir harfi kullanmadan anlatmak.”

Öyküleriyle tanıdığımız Faruk Turinay, ilk romanı A.P.T.M. ya da Şimdi Zamanın Esrarı’nda, var oluş, hakikat, kurgu ve zamanla arasına ironiyle mesafe koyan, dört başı mamur bir sahne kuruyor.

Aşk Parametreleri Tespit Merkezi Yüksek Konseyi Başkanı Timuçin’in, isimsiz anlatıcının da aralarında bulunduğu ve komisyon başkanlıklarına atadığı altı arkadaşının hedefi, merkezi resmen bir derneğe dönüştürmektir. Bunun için Mardin’de yaşayan Mehlika’yı da aralarına alırlar, ancak bu sefer de ondan öğrendikleri, Kitap diye anılan çok eski ve esrarlı bir metni bulup sırlarını çözmeyi görev edinirler. Tesadüf gibi görünen gizemli bir deneyim anlatıcıyı, Mardin’de kendini, Mehlika’yı, Kitap’ı “ve diğer hazineleri” keşfedeceği, işaretlerle, simgelerle ve tuhaflıklarla dolu bir maceraya sürükler: Her şey “bir PLAN’ın parçası” mıdır yoksa “sadece ilk kuralını bildiğimiz, diğer kurallarını ise ancak tahmin edebildiğimiz” gerçekçi bir oyun mu?


Dünyayı mahveden daima eksik iyilikler, eksik kalmış günahlar ve aşklardır, demiş kaşları yazı masasına değen adam. Edebiyat da hayat gibi. Kusurlu. Tarifi yarım yamalak verildiği için değil, sadece beceriksiz birilerinin elinde oyuncak olduğu için değil; malzemeleri eksik olduğu için yapılamayan, az sonra soğuyacak, kötü bir yemek gibi.


Faruk Turinay, 1988’de Ankara’da doğdu. Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi’nde Kamu Hukuku doktorasını tamamladı. Öykü, çeviri, deneme ve gezi yazıları Varlık, Kitap-lık, Sözcükler, Lacivert, Öykü Gazetesi, Pulbiber, Güncel Hukuk, Hürriyet ve Radikal’de yer aldı. Zamanın Üzerinde Seyahat (2015) ve Hukuk Komedyası (2016) adlı kitapları yayımlandı. Şapkamın İçindeki Kıraathane ilk öykü kitabıdır.


A.P.T.M. YA DA ŞİMDİKİ ZAMANIN ESRARI

Faruk Turinay

Everest Yayınları, 2023

Tür: Roman

192 s.

Comments


bottom of page