top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Yumruğunuzu havaya kaldırıp “Acayip-Güçlü!” diye bağırmaya hazır olun

Birçok dile çevrilip okullarda okutulan Acayip Güçlü, sadece çocuk ve gençler için değil yetişkinler için de bir okuma keyfi sunuyor.


Acayip kendisi jokeymiş ben de atıymışım gibi sınıfın içinde beni yönlendirip gösteri yapmaya başladı. Yumruğunu havaya kaldırıp sallayarak, “Acayip-Güçlü! Acayip-Güçlü!” diye bağırıyordu. Öteki çocuklar da hemen, Acayip’in neden bahsettiğini anlamadan ya da ne anlama geldiğini bilmeden tezahürata katıldılar. “Acayip-Güçlü! Acayip-Güçlü! Acayip-Güçlü! Acayip-Güçlü!

Tuhaf görünüşlü iki arkadaş Maxwell ve Kevin’ın acayip güçlü oluşunun müthiş hikâyesi. Devasa cüsseli Maxwell ile gelişim bozukluğu bulunan Kevin’ın, akran zorbalığı ve toplumsal önyargılarla başa çıkışının heyecanlı hikâyesi, naif ve mizah dolu bir dille Maxwell’in ağzından anlatılıyor.


Birçok dile çevrilip okullarda okutulan bu kitap, sadece çocuk ve gençler için değil yetişkinler için de olağanüstü bir okuma keyfi sunuyor. Yumruğunuzu havaya kaldırıp “Acayip-Güçlü!” diye bağırmaya hazır olun.


Rodman Philbrick, 1951 yılında ABD’nin Boston kentinde doğdu. Altıncı sınıfta yazmaya başlayan Philbrick’in bugüne kadar kırktan fazla romanı yayımlandı. Yetişkinler için yazdığı polisiye romanlarla iki kez aday gösterildiği Shamus ödülünü, 1993’te Brothers and Sinners romanıyla almaya hak kazandı. Aynı yıl yayımlanan çocuk ve gençlik romanı Freak the Mighty (Acayip Güçlü) birçok ödül almasının yanı sıra 1998 yılında The Mighty (İyilik Meleği) ismiyle sinemaya uyarlandı. W. R. Philbrick, William R. Dantz ve Chris Jordan takma adlarıyla bilimkurgu, polisiye ve gerilim romanları kaleme alan yazarın, çocuk ve gençlik romanları dünyanın birçok ülkesinde okullarda okutulmaktadır.


Gözlem ve hafızanın yazarken çok önemli olduğunu vurgulayan Rodman Philbrick, çocukluğuyla ilgili ayrıntıları çok net hatırladığını çünkü o yıllarda sürekli yazdığını belirtiyor. Philbrick yaşamını eşiyle birlikte, Florida ve Maine’de balık tutup kitap yazarak sürdürüyor.


ACAYİP GÜÇLÜ

Rodman Philbrick

Pan Yayıncılık, 2021

Çeviri: Ebru Elbaşıoğlu

184 s.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Spinoza’yla Bir Yürüyüş

Sevinç Türkmen’in Ethica’yı rehber edinerek yazdığı Aşkın Ontolojisi de öncelikle Spinoza’nın mesajlarından birini hatırlatmaya çalışıyor: Temel meselemiz özgürlükse ontolojiden yani doğadan başlamak

Comments


bottom of page