top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

İçecekler üzerinden tarih

Tom Standage, Altı Bardakta Dünya Tarihi'nde, altı farklı “içki/içecek” üzerinden kronolojik olarak dünya tarihini anlatıyor.
Bir bardak suda fırtına değil, isyanlar, ayaklanmalar, savaşlar kopuyor bu kitapta...

Dünya tarihine elinizdeki bir bardağın içindeki sıvıya eğilerek bakmak... Bir bardaktan geçen kare yelkenli keşif gemilerini, Afrika içlerinde avlanıp teknelerin ambarlarına doldurulmuş siyahları, köle tüccarlarını, laboratuvarlarına kapanmış simyacıları, ateş pahası çayı yüksük büyüklüğündeki fincanlarda içen aristokratları, savaş meydanlarındaki kola albaylarını seyretmek...


Tom Standage bu kitapta bunu yapıyor. Dünya tarihini farklı içkilerin egemen olduğu dönemlere ayırarak bira çağı, şarap çağı, damıtık içkiler çağı, kahve çağı, çay çağı, kola çağı üzerinden anlatıyor.


Altı Bardakta Dünya Tarihi hem tarih, hem inceleme, hem de popüler tarih olarak adlandırılabilecek bir kitap. Tom Standage, altı farklı “içki/içecek” üzerinden kronolojik olarak dünya tarihini anlatıyor. Doğal olarak Bira’yla söze giriyor. Tahılın mucizesi ve şans eseri bulunmuş bu içki üzerinden Sümer ve Mısır medeniyetlerini, Mezopotamya-Ortadoğu ve Nil havzasını tarihini yazıyor. Aynı zamanda çiftçi toplumları ele alıyor. Sonra şarap dönemine, yani Yunanistan-Roma tarihine, mitoloji, felsefe ve büyük imparatorluklara geçiyoruz. Keşifler/işgaller çağını, yani kolonyal tarihi, dönemin sembol içkisi rom ve diğer “damıtık içkiler”le birlikte anlatıyor. Aydınlanma Çağı’nı dönemin “moda” içeceği kahveyle, emperyal çağı (sözde) dünyaya İngiltere’nin armağanı “çay” aracılığıyla anlatıyor. 20’nci yüzyıldan bugüne, döneme etki eden Amerikan Rüyası’nı ise elbette Coca-Cola aracılığıyla ele alıyor. Standage’dan yüzeysellikten uzak, tam kıvamında keyifli bir dille ciddi bir tarih anlatısı.


Tom Standage (1969 doğumlu)[1] İngiliz gazeteci, yazar ve editoryal yöneticidir ve halen The Economist gazetesinde genel yayın yönetmeni Zanny Minton Beddoes'un altında editör yardımcısı olarak çalışmaktadır. Gazetenin dijital stratejisinin başı olan Standage, The Economist'in web sitesinin, uygulamalarının ve dijital platformunun genel yayın yönetmenidir. Gazeteye ilk olarak 1998 yılında bilim muhabiri olarak katılan Standage, daha sonra sırasıyla teknoloji editörü, iş editörü ve son olarak da dijital editör olarak görev yaptı.

İngiltere'de doğup büyüyen Standage, Oxford Üniversitesi'nin mühendislik ve bilgisayar bölümünden mezun oldu. Gazetecilik kariyerine The Guardian ve The Daily Telegraph'ta bilim ve teknoloji yazarı olarak başladı ve burada teknoloji eki Connected'ın editör yardımcılığını yaptı. Standage, The Victorian Internet (1998), A History of the World in 6 Glasses (2005) ve Writing on the Wall (2013) dahil olmak üzere altı kitabın yazarıdır.


ALTI BARDAKTA DÜNYA TARİHİ

Tom Standage

Kırmızı Kedi Yayınevi, 2015

Çeviri: Ahmet Fethi

288 s.

コメント


bottom of page