top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Arter'den çevrimiçi çocuk atölyeleri

Arter'in Cumartesi günleri saat 11:00'de düzenlenen ve farklı yaş gruplarından çocukları çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve kendi eserlerini üretmeye davet eden çevrimiçi çocuk atölyeleri temmuz ayında da devam ediyor.


Güncel sergi programından yola çıkılarak şekillendirilen çocuk atölyeleri, katılımcıların çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlıyor. Süreç odaklı atölye çalışmaları her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına zaman ve alan tanımaya özen gösteriyor. Temmuz ayı programı şöyle:Müzede Kim Var?

3 ve 17 Temmuz Cumartesi, 11:00

7-11 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bu çevrimiçi atölye, Arter'in Tedbir başlıklı sergisinde yer alan yapıtlar aracılığıyla katılımcıları bir müzenin doğasını ve sanatın izleyiciyi düşünmeye davet eden dünyasını keşfetmeye çağırıyor. Müze fikri ve eserlerin farklı sergilenme biçimleri üzerine bir sohbet etrafında ilerleyecek atölyede, çocuklar rengârenk bir müze tasarlayacak ve bu hayalî mekânın içerisine kendi minyatür maketlerini yerleştirecekler.

Malzemeler: Ayakkabı kutusu, resim kâğıdı, boya kalemleri, yapıştırıcı, makas, renkli kartonlar ve kâğıtlar, kürdan.Biçimler, Renkler, Heykeller

10 ve 31 Temmuz Cumartesi, 11:00

Sanatın malzemeleri nelerdir? 4-6 yaş aralığındaki çocukların katılımına açık olan bu çevrimiçi atölye, katılımcılarını Arter'in güncel sergilerinde yer alan yapıtlar aracılığıyla gündelik malzemelerin değişen ve dönüşen işlevlerini yeniden düşünmeye çağırıyor. Gündelik malzemeler ile sanat yapıtları arasındaki ilişki üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede çocuklar çeşitli malzemelerle farklı biçimler üretecekler.

Malzemeler: Renkli pipetler (körüklü), bant, alüminyum folyo, makas, yün, oyun hamuru.Tuvalin Ardındaki Sanat

24 Temmuz Cumartesi, 11:00

Tedbir sergisinde yer alan yapıtlardan yola çıkan bu çevrimiçi atölye, 6-9 yaş aralığındaki çocukları çağdaş sanatta tuvalin farklı şekillerde ele alınışını keşfetmeye çağırıyor. Tuvalin çift taraflı bir yüzey olarak kullanılacağı atölyede, çocuklar keserek, yapıştırarak, boyayı akıtarak üçboyutlu kolajlar üretecek ve malzemenin kendisini bir sanat eseri olarak düşünmenin olanaklarını araştıracaklar.

Malzemeler: Küçük boy tuval, akrilik ya da guvaş boya, boya kabı, su, fırçalar, makas, yapıştırıcı, gazete ya da dergi sayfaları.


コメント