top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Gökyüzüne bakışınızı değiştirecek, keşif dolu bir anlatı...

Gözen Kamaz, Ayışığı'nın Gökyüzü Atlası ile takımyıldızlarının insanlığın en eski çağlarına uzanan hikâyelerini hem gözlerde hem de zihinlerde canlandırıyor.


Her gece, yıldızları seyre dalan Ayışığı, bir gece denizin çağıran sesini duyar ve sahile gitmeye karar verir. Tam da o sırada Aydede, cebinden çıkardığı haritayla yıldızların hiç bilinmeyen hikâyesini anlatmaya hazırlanıyordur...


Eski çağlara uzanan efsane ve söylenceleri astronomiye merak duyan bir kız çocuğunun düş dünyası üzerinden resmeden Gözen Kamaz, bu eseriyle gökyüzünün bilinmeyenlerini birer birer açığa çıkarıyor.


Okuruyla tamamlanan bir hikâye anlatan Ayışığı'nın Gökyüzü Atlası, araştırmaya sevk eden etkileşimli sayfalarıyla hem eğlendiriyor hem de Ay'ın engin bilgileri ışığında benzersiz bir göksel seyir haritası çiziyor.


Gözen Kamaz Hakkında, 1995'te İzmir'de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Grafik Resimleme ve Baskı Anasanat Dalından 2017 yılında bölüm birinciliğiyle mezun oldu. Aynı yıl hikâyesini yazıp illüstrasyonlarını yaptığı ''Ayışığı'' adlı bitirme projesi, BASE 2017 ile Kharkiv Devlet Tasarım ve Sanat Akademisi'nin düzenlediği IX. International Forum Design Education 2017'de birinci oldu ve sergilenmeye değer görüldü. Digikedi'de sanat yönetmeni ve illüstratör olarak çalışan sanatçı, şu an Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Bölümünde yüksek lisans yapıyor.


AYIŞIĞI'NIN GÖKYÜZÜ ATLASI

Gözen Kamaz

Desen Yayınları, 2021

32 s.


bottom of page