top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Dağın ötesindeki güney köyünde acep kimler yaşar

Uluslararası Booker Ödülü 2023 kısa listesinde bulunan ve Kore’nin önemli edebiyat ödüllerinden 10. Munhakdongne roman ödülünün sahibi, hikâye anlatıcılığıyla nam salmış Cheon Myeong-kwan’ın romanı, Balina, Türkçede.


Dağın ötesindeki güney köyünde acep kimler yaşar… İlkbahar rüzgârları her yıl güneye niçin eser…

“…Savaşın bitmeye yüz tuttuğu yıl kışın, dilenci bir kadın tarafından at ahırında dünyaya getirildi. Doğduğu gün yedi kilo olan vücudu, daha on dört yaşına basmadan yüz kiloyu geçti. Dilsizdi, kendine özgü dünyasında bir başına, kimsesiz büyüyerek üvey babası Mun’dan tuğla pişirmenin bütün inceliklerini öğrendi…”


Mistik mekânlarda geçen olaylar, köyde yetişen Geumbok’un kasabada girişimci olmasına dek uzanan inişli çıkışlı hayatı, onun ilginç kızı Chunhee’nin hayatta kalma mücadelesi ve ana ile kızının etrafında beliren enteresan karakterlerle birlikte hikâye, nefes kesici bir anlatımla ilerlemektedir…

Cheon Myeong-kwan’ın insan arzularını fırtına gibi şiddetli ve yıkıcı bir biçimde betimlediği bu romanındaki olaylar silsilesi, karakterlerin iç dünyası ve mekân tasvirleriyle birlikte âdeta film izler gibi hızlı bir şekilde akıp gitmektedir. Şiddet, ölüm, duygusal patlamalar, efsaneler, yetişkin çizgi romanlarından sahneler ve bütün bunların esprili bir dille anlatıldığı titiz bir çalışma sizlerle.

Kızıl tuğlaların kraliçesi namıyla bilinen, insanüstü keskin sezgilere sahip ve filden başka bir arkadaşı olmayan Chunhee’nin nefes kesici yaşamı hem gerçekçi hem de yarı fantastik öğelerle iç içe geçmiş gizemli bir atmosferde anlatılmaktadır.


Cheon Myeong-kwan, çalışmaları sekiz dile çevrilmiş Güney Koreli bir romancı, senarist ve yönetmendir. Yazarın ilk öyküsü Frank ve Ben (2003) yayımlandıktan sonra prestijli Munhakdongne Yeni Yazar Ödülü'nü aldı. Cheon'un ilk romanı Balina ertesi yıl yayınlandı. 10. Munhakdongne Roman Ödülü'nü kazandı ve modern bir klasik olarak kabul edildiği Güney Kore'de en sevilen romanlardan biri haline geldi. Cheon Myeong-kwan'ın Balina romanı, 18 Nisan 2023'te duyurulan Uluslararası Booker Ödülü 2023 için kısa listeye alındı.


BALİNA

Cheon Myeong-kwan

Lotus Yayınları, 2023

Çeviri: Tayfun Kartav

450 s.

コメント


bottom of page