top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Türkiye'de büyümek

Özge Samancı, Bırak Üzülsünler adlı şaşırtıcı ve komik grafik anı kitabında, hikâyesini yaratıcı kolajlar ile deniz, siyaset, bilim ve dostluk temalarını kullanarak dokuyor.

Çocukluk günlerimiz hepimiz için özlemle andığımız zamanları barındırır. Kendi küçük çevremizden dünyaya açıldığımız, yepyeni şeyler öğrendiğimiz, heyecanımızın ve sevincimizin, merakımızın en üst düzeyde olduğu zamanlar… Özge Samancı yeni kitabında işte tam da bu zamanların hikâyesini anlatıyor.


Türkiye’nin Ege kıyılarında büyüyen ve denizi çok seven Özge, ailesi ve toplumun geri kalanının öngörülebilir beklentilerinin aksine, macera dolu bir yaşamın düşlerini kurdu. Babası, Özge’nin de ablası gibi mühendis olmasını istiyordu. Yaşadığı ülkede laiklik ve muhafazakârlık arasında derin bir uçurum vardı. Bütün bu yaygaranın ortasında, Özge, bildiğini okumaya karar verdi. Jacques Cousteau gibi bir dalgıç olabilecek miydi? Bir tiyatro oyuncusu? Kendisi de dahil herkesi mutlu edebilmek mümkün müydü?


Özge Samancı 1975 İzmir doğumlu. Çizer ve elektronik medya sanatçısı, Chicago’da yaşıyor. Northwestern Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nde öğretim üyesi. Samancı’nın çalışmaları Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Avustralya’da çeşitli sergi ve sanat galerilerinde yer aldı. Otobiyografik grafik romanı Dare to Disappoint: Growing Up in Turkey (Bırak Üzülsünler: Türkiye’de Büyümek) Amerika Birleşik Devletleri’nde Farrar Straus Giroux Yayınevi tarafından 2015’te yayımlandı ve 2016 yılında New York Book Show’da ödül aldı, Hollandacaya ve Koreceye çevrildi. Samancı’nın çizimleri Türkiye’de Leman, Milliyet Sanat, Altyazı dergilerinde, yurtdışında Slate, The Huffington Post, Guernica ve Rumpus’ta yayımlandı. Çalışmaları ozgesamanci.com sitesinden takip edilebilir.


BIRAK ÜZÜLSÜNLER

Özge Samancı

Karakarga Yayınları, 2023

Tür: Çizgi Roman

200 s.

Σχόλια


bottom of page