top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Hayal kurmaktan ve mutlu sonlara inanmaktan vazgeçmeyenlere…

Hilal Selvi, Birdenbire ile sizleri kendinizi cızırtılı radyonun eşliğinde az demli paşa çayı içtiğiniz eski günlere, uzunca ve çetin bir yolun sonunda eve varmış gibi hissedeceğiniz, aslında çok tanıdık olduğunuz bir yolculuğa davet ediyor.


“Mevsimlerin değişimini görmeden, güneşin gözkapaklarından sızmasına izin vermeden, ellerinin nasırlarına toprak dolmadan yaşamak... Çatlamış topuklarınla yeşil bir bahçede yürümeden ömrü tüketmek… Bir göçmen kuşun gelişini beklemeden, bir dağın kalbinden çıkan pınarın suyundan içmeden, kınalı kuzunun anasının memesinden emişini görmeden yaşamak… Daha iyi yaşamak bu muydu?”

Güneş birdenbire yüzüne vurduğunda gözlerini ivedilikle kırpıştırır insan, ışıkla henüz tanışmış bir bebek gibi hayrete düşer her defasında. Geceler boyu uyku tutmadan bekleneni de aklının ucundan dahi geçmeyeni de aynı şaşkınlıkla karşılamakla mükelleftir. Bütün bir ömrü vurgun yemeden geçirmenin imkânsızlığına tutunur, aniden yere çakıldıktan sonra bir güçle ayaklanmanın keyfini çıkarırız kimi zaman. Kolay iş değildir, önümüze çıkan engelleri bir bir aşarak yola devam etmek. Tam da bu yüzden mutluluğu çıplak ayaklarla toprağa basmakta, bir atın yelesini sevmekte, rutinleşmiş hayata eklenen küçük bir ıslık sesinde, sıcacık bir ekmekten koparılan bir ısırıkta ve şüphesiz vuslat hayali kurulan sevgiliye uzaktan göz süzmekte ararız.


Birdenbire; geçmişe özlem duyanların, doğduğu yeri yazgısı sayanların, bir karıncayı incitmenin vicdanını yıllarca sinesinde taşıyanların, masumiyetini kaybetmek istemeyenlerin, sevdikleri tarafından görülmeden aynada kendi aksini göremeyenlerin hikâyesi.


Hilal Selvi, 11 Şubat 1986 tarihinde, Silifke’de dünyaya geldi. Ortaöğrenimini Amasya Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra yoğun geçen lisans eğitiminin ardından Pamukkale Üniversitesi’nden diplomasını aldı. 2009 yılından beri fizyoterapist olarak Amasya’da görev yapmaktadır. Mesai saatleri dışındaki bütün zamanını hayal kurarak ve okuduğu yüzlerce kitapta anlatılan mutlu sonların bir gün gerçek olacağına inanarak geçirmektedir.


BİRDENBİRE

Hilal Selvi

Küsurat Yayınları, 2022

112 s.

Comments


bottom of page