top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Aşkın yaşı olur mu?

"Hakim'in Yolculuğu'' üçlemesi ve İki Yaşam'la kalplerimize dokunan Fransız çizer Fabien Toulmé'den; zamanda asılı kalan duyguları yeniden canlandıracak, sevda şarkıları tadında bir grafik roman: Büyük Aşk.


Biri 20'lerinde, ötekisi ise 80'lerinde olan farklı nesillerden iki kadını bitimsiz bir aşk hikâyesinin kıyısında buluşturan sanatçı, sevmeye ve sevilmeye dair içten paylaşımlar eşliğinde okurları Bordeaux'dan Portofino'ya uzanan bir serüvene çıkarıyor.

Aile bağları, ilk aşk, evlilik kurumu, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konuları mizahi olduğu kadar gerçekçi bir dille, kadın-erkek ilişkileri ekseninde ele alan kitap; hayata dair arzularımız, kaygılarımız ve hayal kırıklıklarımız üstüne düşündürüyor.


Çünkü insan ayrılmayı bilmeli, sevmek zamanı bitmeden.


Suzette, kocasının ölümüyle, geriye kalan azıcık zamanın tadını mütevazı bir dul olarak geçireceğini düşünüyordur. Ta ki kalbine gömdüğü ilk aşkı Francesco'nun külleri, torunu Noémie tarafından yeniden harlanana kadar. Aşkın farklı hâllerini kendi doğrularına göre deneyimleme fırsatı bulan iki kadın için geçmişle ve anılarıyla yüzleşme vaktidir. Birbirlerinden öğrenecek şeyleri, sarmaları gereken yaraları vardır. Sonu mutlu bitmemiş büyük bir aşkın izinden, İtalya'ya doğru çıktıkları yolculuk; Suzette'i ve Noémie'yi hayal bile edemeyecekleri içsel keşiflere ve uyanışlara sürükleyecektir.


60 yıllık korlanmış bir aşkı melodik diyaloglar ve Akdeniz'in renkleriyle çizgilere döken Fabien Toulmé, kalbinin sesini dinlemeyi seçen bir büyükanne ile torununun dokunaklı hikâyesini sinematografik bir anlatıya dönüştürüyor.


Aşkın yaşı olmadığı gerçeğini bir kez daha gözler önüne seren bu etkileyici grafik roman, hayata akıllı uslu başlayıp zaman geçtikçe isyankârlaşan ruhlar ile hayata isyankâr olarak başlayıp yaşlandıkça akıllanıp uslanan ruhları aşk limanında buluşturuyor.


Fabien Toulmé 1980 doğumlu çizer, mühendislik okuduktan sonra Brezilya, Benin, Guyana ve Fransa gibi farklı ülkelerde yaşadı. Fransa'ya döndükten sonra Spirou gibi dergilerde çalışmaları yayımlandı. Hakim'in Yolculuğu adlı üç ciltten oluştan eseri, çizgi roman festivallerinde övgü topladı. Serinin ilk cildi ''Gerçek Yaşamdan Uyarlanan En İyi Eser'' kategorisinde 2022 Eisner Ödülleri'ne aday gösterildi. Çizerin ayrıca Desen Yayınları'ndan İki Yaşam ve Büyük Aşk adlı kitapları yayımlanmıştır.


BÜYÜK AŞK

Fabien Toulmé

Desen Yayınları, 2023

Çeviri: Damla Kellecioğlu

336 s.

Kommentarer


bottom of page