top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Büyük Deniz Köpürüyor

Duran Emre Kanacı, incelikli bir dil işçiliğiyle kurduğu ilk kitabı Yapı ve Yasa’dan sonra bu kez bir romanla, Büyük Deniz Köpürüyor’la selamlıyor okuru.
Akdeniz – suları tarih boyunca kıymetli, kıyıları zengin ve bir o kadar da kanlı; içine sayısız kadim hikâyenin salındığı Büyük Deniz. Kanacı, günümüzde Akdeniz’in doğusundaki savaşlarda doğup büyüyen, büyümeden yitip giden çocukluğun, tahrip edilen doğanın ve mimarinin izini tarihten, Tunç Çağı’ndan bir hikâyeyle sürüyor. İşgalci bir düşmanın yakıp kül ettiği yuvasını terk eden Nepis Ael’in hikâyesiyle. Bugünün karanlığına da Arap şiiriyle dokunuyor, “kelimelerin bütün diktatörlükleri ürküten müthiş bir gücü olduğuna” inanarak.


“Tanrıların korumayı seçmediği; düşmanın yıktığı Ugarit duvarlarının altında sıkışıp kalan, yumuşak etleri düşmanın salladığı kılıçların ucunda biten kadınları düşündü ve anladı ki dünya çok zaman geçmeden başlarına yıkılıp kalacaktı. Zira bu denli kıyımlara birer ikişer dayanacak insan çıkardı elbette, işte annesi, belki geçmişte kız kardeşleri addettiği Anat rahibelerince yerlerde sürüklenirken yine de ne denli mağrur idi fakat bu dünyanın, en zarif tanrıların ellerinde dokunmuş yapısı kaba ellerce muhakkak sökülüp atılacaktı.”


Duran Emre Kanacı

Temel bilimler eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde, yüksek lisans çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde tamamladı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde aynı bölümde genç bilim insanlarının eğitimine katkıda bulundu. Bugünlerde Köln Üniversitesi’nde sinirbilim alanında, beyinde öğrenme ve hafızanın moleküler temelleri üzerine çalışıyor. Sözcükler, YKY kitap-lık, Trendeki Yabancı, Öykü Gazetesi, Hikâyeci, Parşömen Edebiyat, İshak Edebiyat, Yazı-Yorum; Anthology of Turkish Science Fiction, Kitap Cumhuriyeti Yaz Öyküleri


Seçkisi, Duvarın Ardı Öykü Seçkisi, Huzursuz Kelimeler Şiir Seçkisi gibi birçok dergi, platform ve seçkide eserleri yayımlandı. 2020’de Gammaz adlı öyküsüyle Altıncı Kara Hafta İstanbul Polisiye Öykü Yarışması’nda ikinci oldu. 2021’de yayımlanan ilk öykü kitabı Yapı ve Yasa, 2022 Vedat Türkali Edebiyat Ödülleri’nde kısa liste kapsamına alındı. 2023’te İngilizce öykü kitabı Under the Rose Bush yayımlandı. Şimdilerde Prolog Dergi’ye gelen kurgu ve kurgu dışı metinlerin editoryal çalışmalarını yapıyor, öykü seçkileri hazırlıyor.BÜYÜK DENİZ KÖPÜRÜYOR

Duran Emre Kanacı

İthaki Yayınları, 2024

Tür: Roman

120 s.

Comments


bottom of page