top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara

Can Çocuk raflarından yeni kitaplar

Can Çocuk’tan üç yeni kitap: Tindimler, Hortum Akıllı, Ninesinin Şifacısı.

Doğayı koruma konusunda yaratıcı olmanın tam zamanı diyen Tindimler, arkadaşlığa ve affetmeye dair diyecek çok sözü olan Hortum Akıllı ve nine-torun sevgisine dair dokunaklı bir hikayesi olan Ninesinin Şifacısı küçük okurlarını bekliyor.

Tindimler ve Kaplumbağa Karmaşası

HİÇ TİNDİM GÖRDÜNÜZ MÜ?

ÇATIRT! Şişe Dağı Çöp Adası’ndan kopup denize sürüklenir ve Kaptan Kaşık’la Bay Süpürge’yi de beraberinde götürür.


Tindimler kurtarma operasyonu başlatırlar ve hayatlarında ilk defa Uzun Bacaklı Minişlerle tanışırlar. (Yani bizim deyişimizle çocuklarla!) Tindimler ve Uzun Bacaklılar beraber yavru kaplumbağaları kurtarmak için kolları sıvarlar.

Doğayı Koruma Konusunda yaratıcı olmanın tam zamanı!


Yazar: Sally Gardner

Can Çocuk Yayınları, 2023

Çevirmen: Tuğçe Özdeniz

Çizimler: Lydia Corry


Editör: Seda Ateş

Tür: Öykü

7+ yaş

144 s.Hortum Akıllı

On üç yaşındaki Frankie için işler hiçbir zaman kız kardeşi Tess için olduğu kadar iyi gitmemiştir. Tess'in aksine Frankie nörolojik açıdan farklıdır. Frankie başkalarının ona dokunmasına dayanamaz, yüksek seslerden rahatsız olur, dikkati kolayca dağılır, gündelik hayatında değişikliklerden hoşlanmaz ve diğer çocuklar kumsalda eğlenirken terapiste gitmek zorundadır. Frankie arkadaş edinmekte de zorlanır. Yalnızca bir arkadaşı vardır: Colette. Ama arkadaşlıkları bitmiştir artık.


Derken, yedinci sınıfın bitimine haftalar kala, Colette beklenmedik bir biçimde Frankie'nin odasının kapısında belirir. Ve ertesi sabah da ortadan kaybolur. Tek arkadaşını bir kez daha kaybettikten sonra Frankie, Colette'in ardında yalnızca kendisinin çözebileceği ipuçları bıraktığını keşfeder ve kendisine yardım etmesi için kız kardeşi Tess'i ikna eder.

Hortum Akıllı, arkadaşlığa, kız kardeşliğe ve affetmeye dair güçlü ve içten bir hikâye olduğu kadar, kendine alan açmaya çalışan bir genç kızın dürüst ve yürek burkan portresi.


Yazar: Cat Patrick

Can Çocuk Yayınları, 2023

Çevirmen: Seda Ateş

Çizimler: Güldal Yurtoğlu

Tür: Roman

12+ yaş

264 s.Ninesinin Şifacısı

Sıradışı biri olan Mini Nine, uzun ömrü boyunca tüm dünyayı dolaşmış, ama hiçbir yerde çok uzun süre kalmamıştır; ta ki rahatsızlığı sebebiyle Erik ve ailesinin yanına taşınması gerekinceye kadar... Mini Nine bitkiler hakkında neredeyse her şeyi bilir, anlatacak hikâyesi hiç bitmez. Erik anneannesini çok sever, ikili bol bol sohbet eder, birbirlerini çok iyi anlarlar.

Kendi gücü ve yeteneklerinin farkında olmayan Erik, çekingen bir çocuktur ve pek fazla arkadaşı yoktur. Mini Nine’nin etkisiyle Erik, yavaş yavaş kendine güvenmeye başlar.

Fakat ne yazık ki işler her zaman istediğimiz gibi gitmez. O gün gelip de Erik ninesinin kaybıyla yüzleşmek zorunda kaldığında ne yapacaktır? Ninesinden yadigâr bilgelik, kendi değerini anlamasına, yeni arkadaşlar edinmesine ve büyümenin güzel yanlarını keşfetmesine yetecek midir?


Ninesinin Şifacısı, kendi yeteneklerine inanmaya, hayal gücüne ve hiçbir şeyin yok edemeyeceği nine-torun bağına dair dokunaklı bir hikâye.


Yazar: Barbara Kosmowaka

Can Çocuk Yayınları, 2023

Çevirmen: Osman Fırat Baş

Çizimler: Emilia Dziubak

Editör: Tuğçe Özdeniz

Tür: Roman

9+ yaş

104 s.

bottom of page