top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Can Yayınları Ekim ayı yayın programı

Öykünün usta isimlerinden Cemil Kavukçu'nun yeni öykü derlemesi Boş Zamanlar, Olga Ravn'ın deneysel ve sıra dışı romanı Personel, Murat Uyurkulak'ın 2006 yılında yayımlanan ikinci romanı Har ve tüyler ürpertici anlatımıyla dünyada çok ses getiren Hayvan Hükümranlığı Can Yayınları'nın ekim kitapları arasında.


Cemil Kavukçu / Boş Zamanlar

Cemil Kavukçu'nun yeni öykü derlemesi Boş Zamanlar, sıradan insanın gerçekliğin sınırlarını zorlayan iç dünyasını anlatıyor. Toplumun farklı katmanlarından kişilerin sanrılı gerçekliklerine, hayallerine ve sürgün edilmişliklerine ışık tutan yazar, bir kez daha görünürdeki gerçeklik ile yaşananlar arasındaki uçurumları gözler önüne seriyor.


Murat Uyurkulak / Har

Murat Uyurkulak'ın ilk baskısını 2006 yılında yapan ikinci romanı Har, sorunlarla boğuşan karmakarışık bir Ortadoğu ülkesinde geçen, kara mizah ve alegoriden beslenen bir memleket portresi.


Yasunari Kawabata / Go Ustası (çev. Habibe Salğar)

Ayrıntılarıyla ışıldayan, hem gerilimli hem de dingin Go Ustası, Kawabata'ya Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıran şiirsel üslup ve psikolojik zekâyla yazılmış, bütün bir toplum için yakılmış bir ağıt.


Mihail Bulgakov / Kader Yumurtaları (çev. Uğur Büke)

Bulgakov'un, H.G. Wells'in Tanrıların Tohumu eserinden esinlenerek yazdığı Kader Yumurtaları, bilimkurgu ile hiciv birleşimin alametifarikası; sıra dışı bir Rus biliminsanının, canlı organizmaların büyüme hızını artıran bir "kızıl" ışın keşfetmesini ve bu deneyin bir felakete dönüşen kaçınılmaz sonuçlarını anlatıyor.


Mihail Bulgakov / Şeytanname (çev. Uğur Büke)

Bulgakov'dan bir başka hiciv. Sovyet bürokrasisinin labirentlerindeki arayışı giderek gerçeküstü boyutlara ulaşan bir kâbusa dönüştüren Bulgakov'un ilk hiciv denemelerinden olan Şeytanname, Gogol ve Dostoyevski'yi anımsatıyor.


<