top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

ÇEKİLİŞ VAR: 3 şanslı okura Svetlana Aleksiyeviç seti!

Kampanyamıza katılarak siz de 2015 Nobel Ödüllü yazar Svetlana Aleksiyeviç'in kitaplarına sahip olma şansı yakalayabilirsiniz.


KAFKA Kitap ve Litera Edebiyat işbirliği ile üç okurumuza Svetlana Aleksiyeviç kitapları kazanma şansı sunuyoruz.


Çekilişe katılarak bu şansa sahip olmak için yapmanız gerekenler ise çok basit:


- Twitter hesabımızı takip ederek bu çekilişi duyurduğumuz tweet'i retweet etmek.

- KAFKA Kitap'ın twitter hesabını takip etmek.

- Sitemizden en az bir haber ya da yazıyı Twitter üzerinde paylaşmak.

- Ve çekilişimizden haberdar olmasını istediğiniz en az bir arkadaşınızı çekiliş tweet'imizin altına etiketlemek.


Çekilişimiz cuma günü, yani 26 Şubat, Türkiye saatiyle 17:00'de sona erecek ve şanslı okurlarımızı 27 Şubat, cumartesi günü ilan edeceğiz.


Herkese bol şans!

 

Svetlana Aleksiyeviç kimdir?


1948 yılında Ukrayna’da dünyaya gelen Svetlana Aleksiyeviç, Belarus’ta büyüyüp üniversite eğitimini orada tamamladıktan sonra Minsk’e yerleşerek muhabirlik kariyerine adım attı. Gazeteciliğini tanıklıklara dayanan anlatılar üretmeye adayan Aleksiyeviç, bu süreçte İkinci Dünya Savaşı, Afganistan Savaşı, Çernobil felaketi ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasna dair yazılar yazdı. Lukaşenko yönetiminin siyasal baskıları sonucu 2000 yılında Belarus’tan ayrılarak bir süre çeşitli Avrupa şehirlerinde yaşadıktan sonra 2011 yılında Minsk’e geri döndü. Kitaplarında Soyvet dönemi ve sonrasında bireylerin duygusal yaşantılarını ele alan ve kariyeri boyunca 20’nin üzerinde ödüle ve nişana layık görülen Aleksiyeviç, 2015 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı ve bu ödüle layık görülen ilk gazeteci oldu.


İsveç Akademisi, Svetlana Aleksiyeviç’e Nobel Ödülü verdiğinde yazarın “yeni bir edebi tür” yarattığını belirtmiş, eserlerini de “duyguların ve ruhun bir tarihi” sözcükleriyle betimlemişti.


コメント


bottom of page