top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Alternatif tarihe ilginç bir bakış

1976’da en iyi bilimkurgu dalında John W. Campbell Ödülü kazanan ve Philip K. Dick’in Yüksek Şato’daki Adam eseriyle birlikte anılan Değişim, Kingsley Amis'in kaleme aldığı, hem alternatif tarihe ilginç bir bakış hem de dinî dogmatizmin insanları kişisel ve toplumsal açıdan nasıl etkilediğine dair çarpıcı bir roman.

"Hubert kendisine söylenenlerin tamamına inanıyordu, ama olacakların en önemli kısmı, yıllar sonra yetişkin bir erkeğe dönüştüğünde dünyanın ona hangi gözle bakacağı söylenmemişti. İşin o faslını anlatabilecek tek bir sözcük bile yok gibiydi: Coğrafi konumu dışında hiçbir şeyini bilmediğin bir ülkede yaşamak gibi bir şeydi bu."


Yıl 1976. Prens Arthur’un hiç ölmediği, dolayısıyla VII. Henry’nin tahta hiç geçmediği, Reform’un, Protestanlığın ve Sanayi Devrimi’nin hiç gerçekleşmediği bir İngiltere. Henüz pek çok bilimsel keşif yapılmamış, motorlu taşıtlar yeni bir icat. Demokrasiden ve bilimden yoksun bu dünyaya Papalık hükmediyor. Kral III. Stephen kısa süre önce ölmüş. Koronun yetenekli sopranosu, on yaşındaki Hubert Anvil cenaze törenindeki ayin sırasında performansıyla herkesi bir kez daha büyülüyor. Ancak Tanrı’nın yüceliğini vurgulamak adına sanatı korumayı arzulayan papanın ve din adamlarının Hubert’in sesinin güzelliğini korumak için birtakım planları var.


Kingsley Amis 16 Nisan 1922’de Londra’da doğdu. City of London School’da okula başladı ve St. John’s College, Oxford’da İngilizce öğrenimi gördü. Üniversite dönemi İkinci Dünya Savaşı nedeniyle kesintiye uğradı. Bu dönemde, yaklaşık on beş yıl boyunca üyeliğini sürdüreceği Büyük Britanya Komünist Partisi’ne katıldı. 1948’de Hilary Ann Bardwell’le evlendi. Philip, Martin ve Sally isimlerinde üç çocukları oldu. Çift 1965’te boşandı ve Kingsley Amis aynı yıl, 1983’e kadar evli kalacağı Elizabeth Jane Howard’la evlendi. Amis, bu yıllarda çeşitli üniversitelerde dersler verdi, ancak asıl ününü romanlarıyla kazandı. 1954’te ilk romanı Talihli Jim (İletişim Yayınları, 1998, çev. Fatoş Taşkent) yayımlandı. Yirmiden fazla roman yazdı. Ending Up (1974) ve Jake’s Thing’le (1978) Booker Ödülü’nün kısa listesine kaldı ve bu ödülü 1986’da Yaşlı Kurtlar’la kazandı. Romanın yanı sıra şiir ve deneme kitapları yazdı. 1990’da şövalyelik unvanı aldı. 1995’te geçirdiği bir felcin ardından hayatını kaybetti.


DEĞİŞİM

Kingsley Amis

Can Yayınları, 2023

Çeviri: Püren Özgören

264 s.


Comentários


bottom of page