top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Edebiyat Savaşta

Nilüfer Belediyesi, Kurtuluş Savaşı’nın Türk Edebiyatı’na yansımalarının konu edileceği “Edebiyat Savaşta” sempozyumu düzenliyor. 17-18 Kasım tarihlerinde düzenlenecek sempozyumda, yazarların bakış açıları ve mücadele günlerinin romanlar aracılığıyla gelecek kuşakları nasıl taşındığı ele alınacak.


Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü, Cumhuriyet’in kuruluş mücadelesinin verildiği dönemin, edebiyat üzerinden ele alınacağı “ Edebiyat Savaşta: Kurtuluş Savaşı Romanları ve Başlıca Yazarları” sempozyumu düzenliyor. 17-18 Kasım tarihlerinde Akkılıç Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek sempozyumda 5 yazar, 5 ayrı oturumda ele alınacak. Sempozyuma katılacak olan akademisyenler, farklı yazarların eserleri aracılığıyla farklı bakış açılarını, mücadele günlerinin romanlarla gelecek kuşaklara nasıl taşındığını konuşacak. Sempozyumun açılışı 17 Kasım Cuma günü saat 19.00’da yapılacak. “Milli Mücadele, Mekân ve Edebiyat İlişkisini Bursa’da Konuşmak” başlıkla açılış oturumu Doç. Dr. Ahmet Kuyaş’ın başkanlığında Prof. Dr. Muharrem Dayanç, Doç. Dr. Erol Köroğlu ve Doç. Dr. Sinan Yıldırmaz’ın katılımı ile gerçekleştirilecek.

Kurtuluş Savaşı romanlarının başlıca örneklerinin ele alınacağı sempozyumun ikinci gününde 5 ayrı oturum olacak. Birinci oturumda “Halide Edip Adıvar: Kurtuluş Savaşı Romanları Türünün Muharip Kurucusu”; ikinci oturumda “Yakup Kadri Karaosmanoğlu: Jakobenizm, Sol Kemalizm ve Halka Rağmen Bir Savaş”; üçüncü oturumda “Kemal Tahir: Kurtuluş Savaşı’na Soldan Bakan Tarihsel Roman”; dördüncü oturumda “Tarık Buğra: Milliyetçi Mukaddesatçılıktan Türk-İslam Sentezi’ne Kurtuluş Savaşı’nı Yeniden Yazmak” ve beşinci oturumda da “Attilâ İlhan: 21. Yüzyılda Ulusalcılık ve Kurtuluş Savaşı Anlatısını Yeniden Yazmaya Devam Etmek”, başlıkları değerli akademisyenlerin katılımı ile konuşulacak.

Comments


bottom of page