top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Aşk, özlem, zaman zaman neşe, zaman zaman öfke

Monique Truong, gerçek ve hayal gücünü yenilikçi bir anlatım tarzıyla harmanlayarak, hayatına girmiş kadınların gözünden ünlü yazar Lafcadio Hearn’ün yaşamını ve aşklarını anlatıyor.


Aşk, özlem, zaman zaman neşe, zaman zaman öfke dolu En Tatlı Meyveler, bir adamın gölgesinde kalmış kadınların- annesinin ve iki eşinin- kendilerince tanıdıkları adamın farklı yönlerini anlatışlarını çarpıcı biçimde sergiliyor.

Monique Truong, gerçek ve hayal gücünü yenilikçi bir anlatım tarzıyla muhteşem biçimde harmanlayarak, hayatına girmiş kadınların gözünden ünlü yazar Lafcadio Hearn’ün yaşamını ve aşklarını anlatıyor. Aşk, özlem, zaman zaman neşe, zaman zaman öfke dolu En Tatlı Meyveler, bir adamın gölgesinde kalmış kadınların- annesinin ve iki eşinin- kendilerince tanıdıkları adamın farklı yönlerini anlatışlarını çarpıcı biçimde sergiliyor.


İyon Denizi’ndeki adalardan İrlanda’ya, Amerika’dan Japonya’ya dünyanın farklı köşelerindeki kadınların esaret altına alınışını, buralardaki toplumsal yapıları patriyarka, cinsiyet, ırk, kölelik, sınıf, yemek kültürü ve başka incelikli detaylarla çarpıcı biçimde işleyen En Tatlı Meyveler özenle araştırılmış, zekice yazılmış, masalsı bir roman...


Monique Truong 1968 yılında Güney Vietnam-Saigon’da doğdu. 1975’te, annesiyle birlikte Vietnam Savaşı’ndan kaçarak ABD’ye yerleşti. Yale Üniversitesi’nde edebiyat okudu, Columbia Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. 2003 yılında yayımlanan ve çok beğenilen ilk romanı Tuzun Kitabı (çev. Nuray Önoğlu, Ruhun Gıdası Kitaplar, 2014) ve ikinci romanı Dilimdeki Acı (2010) (çev. Esin Akşar, İletişim Yayınları, 2020) birçok ödüle layık görüldü. 2019’da yayımlanan En Tatlı Meyveler, Publishers Weekly ve çeşitli internet siteleri tarafından “yılın en iyi kurgu kitabı” seçildi. Kitap derlemeleri de olan Truong, birçok dergi ve gazeteye özellikle yemek kültürü üzerine yazılar yazıyor.


EN TATLI MEYVELER

Monique Truong

İletişim Yayınları, 2023

Çeviri: Şule Ölez

294 s.

Comments


bottom of page