top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Kadın filozoflar nerede? Cevabı tam da burada.

Felsefenin Kraliçeleri, felsefenin kalbinde yer alan kadınların yaşamları ve eserleri hakkında uzun zamandır beklenen birkitap. Bu derleme, fikirleri dünyayı etkilemiş fakat çoğu zaman hak ettiği takdiri görmemiş yirmi kadını merkezine alıyor.

Felsefe tarihi, kadınlara adil davranmadı. Platon, Kant, Nietzsche, Locke isimlerini muhtemelen duymuşsunuzdur.

Peki Hypatia’yı, Arendt’i, Oluwole’yi, Young’ı?


Antik Çin’deki ilk kadın tarihçi Ban Zhao’dan Amerika’daki Black Power Hareketi’nin sembolü Angela Davis’e, Sokrates’in hocası Diotima’ya kadar birçok ismi tanıyacaksınız.


Kadın filozofların nerede olduğunu merak edenler ya da fikirler tarihi meraklıları için felsefenin kraliçeleriyle tanışma zamanı!


Rebecca Buxton, Oxford Üniversitesi'nde Uluslararası Kalkınma alanında felsefe, etik ve zorunlu göç alanlarında uzmanlaşmış bir doktora öğrencisidir. Rebecca daha önce King's College London'da Felsefe okudu. Doktorası üzerinde çalışmadığı zamanlarda, zorla yerinden edilme konusunda uzmanlaşmış bir haber kuruluşu olan Deeply Mülteciler için Topluluk Üyesi olarak yazıyor. Rebecca boş zamanlarında Worthing'deki evinde tek gözlü goldendoodle'ı Duffy'yi ziyaret etmeyi sever. Lisa Whiting, felsefe lisans derecesinin ardından şu anda Devlet, Politika ve Politika alanında yüksek lisans yapmaktadır. Veri etiğine özel bir ilgi duyan politika ve etiğin kesişimine odaklanan bir politika profesyoneli olarak çalışırken çalışıyor. Boş zamanlarında podcast dinliyor, belgesel izliyor ve ev bitkilerini yaşatmaya çalışıyor.


FELSEFENİN KRALİÇELERİ

Rebecca Buxton - Lisa Whiting

Epsilon Yayınları, 2023

Çeviri: Muhlis Ünal Salman

224 s.

Comments


bottom of page