top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

Japonların zorlukların üstesinden gelme sanatı

Yaşam her gün önümüze fırsatlar çıkarır. Her yeni güne sıfırdan başlayacak gücü içimizde bulabilmek aslında sandığımız kadar zor değil. Bu konuda onlarca yıkımdan, afetten, savaştan sonra bile yaşamlarını yeniden kurabilen Japonlardan öğreneceğimiz çok şey var! Ve Ganbatte felsefesi gereken ilhamı alabileceğimiz sonsuz bir kaynak…

“Eğer elinden gelenin en iyisini yaptıysan, sonucun umduğun gibi olup olmadığının önemi yoktur, çünkü içten içe fırsatı boşa harcamadığını bilirsin.”


Japonlar onca savaştan ve doğal afetten sonra sizce hayatlarını nasıl yeniden inşa ettiler ve etmeye devam ediyorlar?


Bu halkın, tıpkı Zümrüdüanka gibi küllerinden yeniden doğmasının sırrı, Japonca bir terim olan ve “Elinden gelenin en iyisini yap, asla pes etme, devam et!” şeklinde ifade edilebilecek “ganbatte” felsefesinde yatmaktadır. Dünyadaki pek çok ülkede bir sınava, iş görüşmesine girmeden ya da bir yarışmaya başlamadan önce “iyi şanslar” dilenirken Japonlar birini çaba göstermeye teşvik etmek için “ganbatte” ifadesini kullanır. Bu, gösterilen tutum bakımından büyük bir fark yaratır, çünkü iyi şans dış unsurlara bağlıdır, yani kaderi kişinin dışında konumlandırır. Ganbatte ise kişinin içindeki güce ve olanaklara yöneliktir, yani olacak olan bireysel çabaya bağlıdır. Ganbatte felsefesini anlatan bu ilham verici kitap, bize tüm engelleri nasıl aşacağımızı ve her ne yapmak için yola çıkarsak çıkalım cesaret ve motivasyonla nasıl ilerleyeceğimizi öğretiyor.


“Ganbatte sadece bir söz değildir, hayata bir bakış açısıdır. Ganbatte bir anlayış biçimidir, öğrenilebilen ve günlük hayatımıza uygulanabilen bir tutumdur. Ganbatte sana ve sevdiklerine cesaret vermek için bir araçtır. Ganbatte ne olursa olsun, her zaman gülümseyerek ilerlemeye devam etmene yardımcı olacaktır. Ganbatte beklenmedik talihsizlikler yaşadığımızda, bizi atalete ve ümitsizliğe düşmekten alıkoyan bir yol göstericidir.”


Nobuo Suzuki yazar ve filozof, yaratıcılık ve kişisel gelişim hakkında yazmaya başlamadan önce Avrupa'da Sanat ve Edebiyat okudu. Piyano çalmayı, dünyayı dolaşmayı ve kedilerle yaşamayı çok seviyor. İlk çalışması Wabi Sabi: Kusurluluktaki Bilgelik, kusurluluğun güzelliğini ve bu kavramı anlamanın hayatımızı nasıl derinden değiştirebileceğini ele alıyor.


GANBATTE

Nobuo Suzuki

Athica Yayınları, 2023

Çeviri: Ezgi Şayan

Tür: Kişisel Gelişim

176 s.

Comments


bottom of page