top of page
  • YouTube
  • IG
  • twitter
  • Facebook
Ara
  • Yazarın fotoğrafıLitera

İstanbul’da başlayıp Güneydoğu’ya uzanan efsunlu “defter”

Deneyimli editör ve metin yazarı Şebnem Soral Tamer, ilk romanı Gece Denizi'nde, malum vakti beklemektense kendi isteğiyle bu dünyadan ayrılmadan önce kaleminden “defter”ine dökülenlerle, dinlediği ve ruhu bile duymadan bir parçası olduğu onca anlatıya, mite, masala karışan masalı anlatıyor.


Elli üç yaşındaki Servi’ye göre, şu “yaşamak meselesi” haddinden fazla abartılmaktadır. Ağrıyan ve tutukluk eden dizlerle kendini göstermeye başlayan yaşlılık belli ki gözünü korkutmuş, malum vakti beklemektense bir hâl çare düşünmek daha mantıklı görünür olmuştur. Yaşadığı şehirden çok uzakta bir yere gidip, göçme ânında gerçekleştiği rivayet edilen anılar gösterimini garantiye almak istercesine bir defter tutmaya başlar. Ancak asıl konu ondaki bu köklü güvensizlik duygusu değil, kendini bildi bileli yüzleşmekten kaçındığı bir gerçekliğin gözlerinin içine bakma ihtiyacıdır:

“Keşfettiğim bir şey var, bence epey önemli bir mevzu, giderayak onu masaya yatırayım diyorum: Şu bizim güya ‘biricik’ hayatlarımız var ya, gökler sıkıntıdan patlayıp içinden bizi çıkardığından beri çalınan tek bir plaktan mütevellitmiş, onu anladım (toprak, çamur ya da ateşten ziyade, sıkıntı bize daha uygun bir hammaddedir, bunu herkes bilir). Aklıma çengel gibi takılıp kalan anıları yan yana dizdim, sonra da kutsal metinlere, efsanelere, masallara, ağıtlara, halk söylencelerine baktım, okuyup araştırdıkça küçük ya da büyük parçalar hâlindeki temsillerinde oynadığımı fark ettim… Huyum kurusun, inadım tuttu mu ne yel ne de sel alabilir beni bir davadan. Yine öyle olacak, sırf bu zorbalığa kafa tutmak için gideceğim. Ama önce bu örtülü oyunu bir sır olmaktan çıkaracağım.”


İstanbul’da başlayıp Güneydoğu’ya uzanan bu efsunlu “defter”, yaşadığımız topraklara ait masalların, mitlerin, keşiflerin ve karanlık kahkahaların, var oluşumuzdan bu yana bitimsiz bir esrimeyle dinlediğimiz öykülerin edebiyata dönüşünü kutlayan bir metin.


Şebnem Soral Tamer, 1983 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde eğitim alırken kültür-sanat habercisi olarak televizyon, radyo ve süreli yayınlarda çalışmaya başladı. İstanbul Radyosu’nda bir jazz&blues programında asistanlık yaptıktan sonra, TV8’de bir sanat programında yapımcılık görevini sürdürürken kanalın o dönemki danışmanı Attila İlhan, metin yazarlığı konusundaki ilk öğretmeni oldu.


Farklı mecralarda süren basın macerasının ardından, 2011’de Can Yayınları’nın basın danışmanlığı görevini üstlendi. Bu süre boyunca farklı yayınevlerine son okuma, editörlük ve çeviri editörlüğü yapmaya başlayan Tamer, 2018 yılında çatısı altına girdiği Epsilon Yayınevi’nde projeler editörü, Kafka Kitap’ta ise yayın sorumlusu editör olarak çalışmakta, İstanbul Üniversitesi, Kültürel Miras ve Turizm bölümünde ikinci üniversite eğitimini sürdürmektedir.


GECE DENİZİ

Şebnem Soral Tamer

Kafka Kitap, 2022

160 s.

コメント


bottom of page